20. 06. 2019 19:05 | BRATISLAVA/TV Markíza

Telocvikár zneužíval žiaka v Bratislave. Povinné odpisy z registra trestov sú preto opäť v hre

Trest si odpykal a nikto potom nevedel, čo je zač.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Povinné odpisy z registra trestov pre učiteľov sú opäť v hre. Rezort školstva plánuje predsa len otvoriť zákon, ktorým chce pre pedagogických zamestnancov zaviesť túto povinnosť.

Televízii Markíza to  potvrdila ministerka Martina Lubyová. Táto iniciatíva ožila potom, ako sa minulý týždeň prevalil prípad sexuálneho zneužívania žiaka na škole v bratislavskej Dúbravke.

Obvineniu čelí 51-ročný telocvikár. Podľa polície mal svojho 11-ročného žiaka fotografovať nahého, a dotýkať sa ho po celom tele. Učiteľ skončil vo väzbe, no spolu s touto správou vyplávala na povrch aj jeho temná minulosť.

„Ono tam bolo také, že poď do kabinetu, doučím ťa a poď na kolienko,“ hovorila jedna z matiek. „Keď niekto dostal zlú známku, tak ho aj hladkal,“ pokračoval ďalší z rodičov, ktorých deti učil v minulosti na inej bratislavskej škole. Rodičia už vtedy zistili, že pedagóg bol ešte v 90-tych rokoch právoplatné odsúdený za zneužívanie maloletých.

Trest si odpykal. A neskôr tak nikto nemohol vedieť čo je zač, učitelia totiž musia pri nástupe do zamestnania predkladať iba výpisy z registra trestov a nie odpisy, ktoré zaznamenávajú aj zahladené trestné činy. Aj keď v minulosti boli v parlamente pokusy to presadiť, všetky pre množstvo pripomienok zlyhali.

„Viem, že aj v iných krajinách to tak funguje a jednoducho zákaz, on mal mať zákaz pracovať s deťmi na celý život,“ povedala Mária Spišiaková, matka, ktorá upozornila na kontroverzného učiteľa.

Ak by zákon poslanci pred rokmi schválili, prípad sexuálneho zneužívania z bratislavskej Dúbravky by sa zrejme nikdy nestal. Po tomto škandále chce teraz rezort školstva povinnosť predkladať odpisy s registra oprášiť.

„Keďže vidíme, že sú problémy na školách chceme sa opätovne vrátiť k tomu návrhu, bolo by treba otvoriť náš zákon ale aj zákon o registri,“ hovorila ministerka školstva Martina Lubyová.

„Áno, my sme sa už o tom bavili, treba po tomto prípade určite rázne zakročiť,“ reagoval minister spravodlivosti Gábor Gál.

Ministerstvo školstva navrhuje, aby sa v odpisoch pre učiteľov neobjavilo úplne všetko, ale iba trestné činy, ktoré súvisia so sexuálnymi deliktami.

Téme sa venoval René Medzihradský

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce