24. 06. 2019 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Majú len 11 a už berú lieky na zaspávanie. Žiaci sa priznali, ako si nahrádzajú spánok

Výsledky medzinárodnej štúdie výskumníkov nemilo prekvapili.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Majú len 11 a už berú lieky na zaspávanie. Každý desiaty šiestak priznal aj užívanie tabletiek na odbúranie nervozity.

Výsledky medzinárodnej štúdie výskumníkov nemilo prekvapili. Odkazujú rodičom, aby boli pri liekoch opatrní. Tabletky od bolesti zdravotné problémy nevyriešia.

Až 10-tisíc detí odpovedalo na otázky štúdie o 11, 13 a 15-ročných školákoch. Problémom ich životosprávy je málo spánku. Až polovica 15-ročných spí menej ako osem hodín. Na nočný oddych sme sa školákov pýtali aj my.   

Tretina žiakov v štúdii priznala, že bývajú unavení, podráždení a nervózni. A tak si niektorí pomáhajú tabletkami. Na podráždenosť a so spánkom, už aj tí 11-roční školáci užívajú lieky, aby to zvládli. 

Každý desiaty chlapec v dotazníku priznal, že za posledný mesiac užil liek na problémy so zaspávaním. Čím sú školáci starší, tým percento klesá. U 15-ročných tabletky na spánok priznalo šesť percent detí. Podobne je to aj s liekmi na nervozitu. Už 11-roční ich užívali častejšie ako 15-roční žiaci.

"Veľmi ma to prekvapilo. Nie je to štandardné, nie je dôvod, aby dieťa nevedelo večer zaspať, myslím dôvod medicínsky," povedala lekárka Michaela Kostičová z Ústavu sociálneho lekárstva na Univerzite Komenského.

Napríklad, pri liekoch proti bolesti hlavy platí, že viac ich užívajú dievčatá. A čím sú staršie, tým ich berú častejšie. 

Až polovica 15-ročných dievčat priznala užívanie liekov na bolesť hlavy a podobné percento sa tabletkami snaží zbaviť bolesti brucha. Tieto lieky sa bežne dajú kúpiť v lekárni. Vekové obmedzenie neexistuje.   

Téme sa venovala reportérka Andrea Šprochová

 


VIAC Z Domáce