26. 06. 2019 09:24 | MICHALOVCE/TV Markíza

Rybári nakrútili, ako na Laborci plávajú splašky a uhynuté ryby. Sťažovali sa na zápach močovky

Znečistenú rieku zachytili len niekoľko desiatok metrov od čističky odpadových vôd.

Znečistená rieka.
Znečistená rieka. Foto: TVNOVINY.sk

Ľudí pobúrila znečistená a zapáchajúca rieka. Na hladine plávali splašky a uhynuté ryby. Kompetentní ale hovoria, že je všetko v poriadku.

Rybári urobili zábery na hladinu rieky Laborec za mestom Michalovce. Splašky na hladine a zápach močovky ich od rybárčenia odradili.

Znečistenú rieku nakrútili len niekoľko desiatok metrov od čističky odpadových vôd. Sú presvedčení, že nečistota pochádza odtiaľ.

Podľa rybného hospodára bolo šťastím, že v rieke je dostatok vody. Odpad z čističky je pre ryby veľmi nebezpečný. „Určite by naviazal kyslík na seba vo vode a ryba by uhynula, vysvetlil rybný hospodár Rastislav Kačmarský.

Zatiaľ ale žiadny úhyn nezaznamenali. Čističku odpadových vôd spravuje Východoslovenská vodárenská spoločnosť. Tá odmieta, že by do rieky niečo vypustili zámerne. Na vine bol vraj nedávny intenzívny dážď.

V Laborci žijú kapry, šťuky, zubáče. Únik močovky sa tu podľa rybárov opakuje. V minulosti im znečistenie narobilo veľké škody. „Určite vždy tam máme škodu. Okolo 4-tisíc vždy tam vyjde," dodal Kačmarský.

Vodári však stále tvrdia, že odpadové vody vypustili len v povolenom množstve, tak ako im to umožňuje zákon.

Pozrite si reportáž Vladimíra Bučka

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce