27. 06. 2019 12:58 , článok bol aktualizovaný 27. 06. 2019 16:07 | KOŠICE/mm

FOTO: Pozrite si, ako búrka na východe ničila autá

Padali až sedemcentimetrové krúpy.

Na snímke krúpami rozbité zadné sklo
Na snímke krúpami rozbité zadné sklo Foto: TASR/František Iván
V Košiciach padali veľké krúpy
V Košiciach padali veľké krúpy
V Košiciach padali veľké krúpy

Intenzívny dážď počas niekoľkých minút vo štvrtok krátko po poludní v Košiciach a ich okolí sprevádzali krúpy. V niektorých oblastiach ľadovec rozbíjal okná na autách a spôsobil aj preliačiny na kapotách.

„Krúpy padali v rôznych veľkostiach, najväčšie mali priemer približne sedem centimetrov. Niekde nám do obecných budov natiekla voda cez okná, inde aj bahno,“ uviedla starostka Poproča Iveta Komorová Hiľovská s tým, že kusy ľadu tiež poškodzovali aj vozidlá.

Ako potvrdila košická mestská časť (MsČ) Juh, krúpy padali aj na jej území. Rovnako aj v MsČ Košice - Krásna či na Sídlisku KVP.

FOTO a VIDEA nám posielajte na adresu somreporter@markiza.sk.

„V rôznych častiach sme zaznamenali rôznu intenzitu padania ľadovca a samotného dažďu. Niektoré vpuste zrejme nestíhali odvádzať vodu a preto sa na niektorých uliciach, ako napríklad Klimkovičovej a Moskovskej, plavila popri kanáloch a cestách,“ povedal zástupca starostu Roman Matoušek.

Naopak, podľa slov starostu Starého Mesta Igora Petrovčíka, v tejto MsČ síce zaevidovali intenzívny dážď, no krúpy takmer vôbec.

Klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Pavol Faško spresnil, že veľkosť krúp sa dá zistiť len priamo na mieste meraním kusu ľadu, ktorý dopadne na zemský povrch. Podobne aj to, ktoré územie zasiahli. „Ide o malý priestor. Krúpy padajú väčšinou vo veľmi ohraničených pásoch. Miesto, ktoré je zasiahnuté, nie je veľké. Je to ešte výraznejší rozdiel než pri intenzívnom daždi – búrke,“ vysvetlil.

Na jednej z ulíc v Košiciach poškodili krúpy takmer všetky autá.

 


V súvislosti s uvedeným počasím na viacerých miestach v Košickom kraji zasahovali aj hasiči. Prevažne išlo o polámané konáre stromov, ktoré dopadli na cestné komunikácie.

„V Košiciach sme mali výjazdy k siedmim udalostiach, z toho jeden bol zameraný na odčerpávanie vody. Tá sa vlievala na pozemok a rodinný dom. V okrese Košice-okolie sme mali štyri zásahy, v Moldave nad Bodvou došlo k poškodeniu strechy na budove základnej školy, ale rovnako sme tam odstraňovali aj popadané konáre. V Trebišove sme zasahovali trikrát a v Michalovciach raz,“ povedal operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Košiciach.

V niektorých častiach veľkosť krúp ohrozovala aj zdravie. „V súvislosti s padajúcimi kusmi ľadu sme ošetrili mladého chlapca, ktorý mal poranenú hlavu,“ potvrdila pre TASR hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura Ivana Stašková.

Takto to vyzeralo v Košiciach počas búrky

 

Po silnej búrke sa spamätávajú aj v Michalovciach. Odfúklo plechovú garáž, poškodilo niekoľko áut, dokonca na jedno spadol aj strom. Hasiči sú v plnej pohotovosti.

 

Všetky FOTO nájdete v galérii

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce