28. 06. 2019 06:00 | BRATISLAVA/Reflex

Pani Mária urgentne potrebuje nové pľúca. Žije len na kyslíkovom prístroji a obáva sa najhoršieho

Darcov je u nás žalostne málo, ani nemáme vlastné pracovisko, kde by sa tieto operácie vykonávali.

Mária Tabačeková.
Mária Tabačeková. Foto: Reflex

Celé dni čaká nato, kedy jej zazvoní telefón a ona dostane šancu opäť žiť normálny život. Pani Mária Tabačeková urgentne potrebuje nové pľúca. Žije len na kyslíkovom prístroji a obáva sa najhoršieho.

Darovaných pľúc je však u nás žalostne málo a ani nemáme vlastné pracovisko, kde by sa tieto operácie vykonávali. Za posledné tri roky transplantovali vo Viedni a Prahe pľúca len trom Slovákom. Mária čaká už celé mesiace. A každý deň jej ide o život.

 

Na Slovensku sa transplantácie pľúc nevykonávajú. Viedeň nám zmluvu nepredĺžila, a tak by posledné dva roky mala našich pacientov transplantovať pražská nemocnica Motol. Minulý rok tam nové pľúca dostalo 41 Čechov a jeden Slovák.

Česká strana otvorene podotýka, že darovaných pľúc zo Slovenska by malo byť viac. Minulý rok to boli len troje. Naši lekári tvrdia, že orgány núkame, ale nevyhovujú prísnym kritériám.

 

Zistili sme, že niektoré naše nemocnice celé mesiace nenahlásia žiadneho darcu. S reflexovou kamerou sme sa boli preto pozrieť v Martinskom transplantačnom centre, našom najmenšom, no mimoriadne aktívnom. Majú vypracovaný premyslený systém a nezľakli sa ani komplikácií pri zložitom medzinárodnom prípade. Martinská nemocnica by mohla ísť ostatným príkladom.

 


VIAC Z Domáce