14. 07. 2019 07:00 | PÚCHOV/TV Markíza

Neviditeľná značka: Stopka v Púchove poriadne hnevá vodičov

Niektorí už za ňu dokonca museli zaplatiť pokutu.

Sporná značka Stop v Púchove.
Sporná značka Stop v Púchove. Foto: TV Markíza

Vchádzate do križovatky, no o tom, že by ste mali zastaviť na STOP-ke, neviete. Takúto skúsenosť má pán Jozef z Púchova. Dostal vraj pokutu pri stopke, ktorú nie je vidno.

V Púchove ho polícia zastavila pri nákupnej zóne, kde je prikázaný smer doprava a značka zároveň hovorí, aby vodič zastavil. „Povedali, že na kamere majú nahrané, že som nezastavil na STOP-ke. Sám som nevedel kde. Tak som sa išiel pozrieť, kde je tá značka," vysvetlil nám pán Jozef.

Hovorí, že zaplatil za nerešpektovanie príkazu, ktorý z pozície vodiča nevidel. „Niekoľkokrát som to prešiel, značku nie je vôbec vidno z normálneho výhľadu vodiča," tvrdí.

Podľa Púchovčana, ktorý za STOP-ku dostal pokutu, ju ľudia nestihnú zaregistrovať a mala by sa upraviť. „Čo chodia autá okolo, tak z desiatich možno jedno zastaví, čo si to všimne. Zdá sa mi, že tá značka je chytač na vodičov," konštatoval náš respondent.

Za značku je zodpovedné mesto, podľa ktorého oficiálny problém so značkou nie je. „Máme za to, že je osadená na viditeľnom mieste, dostatočne transparentne, aby vodiči, ktorí vychádzajú z parkoviska, ktoré je pri neďalekých nákupných prevádzkach, mali dostatok času ju spozorovať a podľa toho sa zariadiť," reagovala hovorkyňa mesta Púchov Tatiana Moravcová.

Na polohu značky sme sa opýtali aj odborníka na dopravu. „Zvislá dopravná značka by mala byť viditeľná včas a z dostatočnej vzdialenosti tak, aby vodiči dokázali na ňu zareagovať. Pri takomto riešení križovatky by vodičom pomohlo, keby bola zvislá dopravná značka doplnená o vodorovnú, a to priečnu súvislú čiaru doplnenú nápisom STOP," konštatoval dopravný analytik Ján Bazovský.

Zákon hovorí, že značka má byť umiestnená pred hranicou križovatky, v náročnejšej aj vo vnútri. „Každá križovatka je svojím spôsobom špecifická a každá je posudzovaná osobitne z hľadiska bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky," dodáva Zuzana Viciaňová z rezortu dopravy.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce