02. 07. 2019 09:25 , článok bol aktualizovaný 02. 07. 2019 12:39 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Kočnera opäť obvinili v kauze golfového ihriska v Báči

Polícia doplnila totiž dokazovanie, po tom, čo predošlé obvinenie zrušil prokurátor.

Kočner
Kočner Foto: TV Markíza

Polícia opäť vzniesla obvinenie bratislavskému podnikateľovi Marianovi Kočnerovi v kauze golfového ihriska v Báči.

Ako informoval Dennik N , čo neskôr uviedla aj polícia na sociálnej sieti, urobila tak po tom, čo doplnila dokazovanie. Dôvodom bolo, že prokurátor obvinenie z novembra 2018 v apríli zrušil.

Zločinu poškodzovania veriteľa sa mal dopustiť "formou spolupáchateľstva v súvislosti s odstránením majetku akciovej spoločnosti", uvádza polícia na sociálnej sieti. Podľa polície mala vzniknúť veriteľom týmto skutkom škoda najmenej vo výške 3,1 milióna eur. Spolu Kočnerom obvinili aj Jána F. a Petra P.

"Polícia opakovane uprednostnila verejné prezentovanie Mariana Kočnera v putách ako vinníka pred doručením uznesenia o vznesení obvinenia najskôr procesným stranám tak, aby mohli adekvátne reagovať. Je zrejmé, že pokiaľ nepostačuje psychický nátlak, zásahy do práva na obhajobu a podobne, tak sa polícia znižuje k zásahom do prezumpcie neviny prostredníctvom médií," zareagoval v utorok Kočnerov obhajca Marek Para. Ako dodal, len čo bude Marianovi Kočnerovi a jeho obhajcom doručené uznesenie, podajú voči nemu sťažnosť.

Kočnerovu kauzu odhalil v roku 2017 zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak.  Za pomoci banky, schránkových firiem, peňazí z daňových vratiek a rôznych pohľadávok Kočner ovládol golfový areál v Báči. Vyplýva to zo zistení novinára, ktorý na základe prevodov rozplietol túto zložitú sieť.

V kauze golfového areálu v Báči, ktorý sa pôvodne volal Welten, sú o desiatky miliónov eur. Kočner najskôr cez záložné právo ovládol firmu, ktorá areál vlastnila, potom predal jej akcie. Potom záložné právo previedol na schránkovú firmu. Nakoniec po dražbe areál kúpil za zlomok skutočnej ceny. Takto vznikla škoda 21 miliónov eur.

Bratislavský podnikateľ je momentálne za mrežami pre podozrenie z falšovania zmeniek za 70 miliónov eur.

Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky


VIAC Z Domáce