09. 07. 2019 09:46 | BRATISLAVA/zg

Zverejnili výsledky anticeny Homofób roka: Toto je absolútny víťaz

Siedmy ročník vyhlásili Inštitút ľudských práv a nezisková organizácia Dúhové Slovensko.

Róbert Mistrík, Marián Kuffa, Štefan Harabin.
Róbert Mistrík, Marián Kuffa, Štefan Harabin.
Výrok košického eparchu Milana Chautura.
Výrok kňaza Mariána Kuffu.
Výrok Štefana Harabina.

Víťazom ankety o anticenu Homofób roka sa stal s veľkým predstihom sudca a neúspešný kandidát na prezidenta Štefan Harabin.

Na cenu bol nominovaný za výrok: „Nie je možné, aby na základných školách naše deti učili dvaja homosexuáli, čo je v rozpore s Ústavou." Od ľudí dostal 17 397 hlasov (43,49 percent). S veľkým odstupom na druhom mieste skončil Róbert Mistrík, ktorý dostal 11 785 hlasov.

Nasleduje kontroverzný kňaz Marián Kuffa s 5 030 hlasmi, arcibiskup Ján Orosch (3 039 hlasov) a biskup Milan Chautur s 2 752 hlasmi.

Výroky podľa výsledkov hlasovania

Výrok Štefana Harabina.
Výrok Štefana Harabina. Foto: TVNOVINY.sk
 

Výrok Róberta Mistríka.
Výrok Róberta Mistríka. Foto: TVNOVINY.sk
 

Výrok kňaza Mariána Kuffu.
Výrok kňaza Mariána Kuffu. Foto: TVNOVINY.sk
 

Výrok trnavského arcibiskupa Jána Oroscha.
Výrok trnavského arcibiskupa Jána Oroscha. Foto: TVNOVINY.sk
 

Výrok košického eparchu Milana Chautura.
Výrok košického eparchu Milana Chautura. Foto: TVNOVINY.sk
 

Siedmy ročník vyhlásili Inštitút ľudských práv a nezisková organizácia Dúhové Slovensko. Do hlasovania sa zapojilo celkom 40 003 ľudí. Organizátori sa anti-cenu pokúsia víťazovi odovzdať.

"Je príznačné, že nominované výroky možno rozdeliť do dvoch kategórií. Prvou sú pokusy získať voličov šírením homofóbie vo voľbách, v tomto prípade prezidentských. Druhou vyjadrenia predstaviteľov cirkvi. Cirkev napriek tomu, že je financovaná z daní všetkých občanov a občianok, teda aj LGBT ľudí, zneužíva svoje postavenie a pod rúškom slobody vierovyznania sa dlhodobo snaží poškodzovať neheterosexuálnu menšinu," informoval tvnoviny.sk riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher, ktorý je i spoluzakladateľom Dúhového Pride.

Trofejou pre víťaza je štylizovaný piktogram, zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj nápis 4%, teda tradične chápaný podiel neheterosexuálnych osôb v populácii.

V minulosti sa víťazmi ankety stali poslanec Štefan Kuffa za svoj výrok o topení gejov a Konferencia biskupov s tvrdením, že ľudsko-právni aktivisti sú „aktéri kultúry smrti", hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík či predseda neonacistov Marián Kotleba.

Andrej Danko na snímke zo 6. júla 2018 si preberá cenu Homofób roka. Odovzdala ju riaditeľka Inštitútu ľudských práv Alena Kremp
Andrej Danko na snímke zo 6. júla 2018 si preberá cenu Homofób roka. Odovzdala ju riaditeľka Inštitútu ľudských práv Alena Kremp Foto: TASR
 

Cenu si však odmietli prevziať. Ako prvý si cenu prevzal predseda NR SR a SNS Andrej Danko minulý rok, ktorý po stretnutí s aktivistami svoje výroky o homosexualite zmiernil.


VIAC Z Domáce