10. 07. 2019 11:47 , článok bol aktualizovaný 10. 07. 2019 14:01 | BRATISLAVA/kk

Čaputová podpísala zákon o povinnej škôlke pre päťročné deti

Združenie miest a obcí Slovenska sa chystá na Ústavný súd.

Zuzana Čaputová.
Zuzana Čaputová. Foto: TASR

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu školského zákona, ktorá zavádza povinnú škôlku pre päťročné deti. Do platnosti vstúpi 1.januára 2021.

Ministerka školstva Martina Lubyová víta rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej, keďže podľa nej ide o jeden zo zásadných krokov, ktorý pomôže zlepšiť výsledky našich žiakov v medzinárodných testovaniach a zároveň pomôže dosiahnuť zaškolenosť u detí z marginalizovaných rómskych komunít a zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Novela okrem iného tiež zakazuje politickú činnosť v školách a zavádza povinnosť odpisov z registra trestov pre všetkých pedagógov.

Prezidentka podpísala aj ďalšie zákony, napríklad o volebnej kampani, o stimuloch na výskum a vývoj či o elektronickej fakturácii.

S novelou nesúhlasí Združenie miest a obcí Slovenska, ktoré sa už chystá na Ústavný súd.

"Sme presvedčení o rozpore zákona s ústavou aj princípmi ochrany samospráv, ku ktorým sa Slovensko zaviazalo ratifikáciou európskej charty," uviedol hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák.

ZMOS vidí v zákone o výchove a vzdelávaní, ktorý v stredu podpísala prezidentka Zuzana Čaputová, viacero konkrétnych problémov súvisiacich s porušením ústavy a Európskej charty miestnej samospráv.

"Podľa ústavy ani charty nie je možné presúvať na samosprávu povinnosti a úlohy bez finančného krytia. Čo sa evidentne s prijatím tohto zákona nestalo. Napokon, za pravdu nám dáva aj to, že podľa doložky vplyv k zákonu je uvedené, že dopady na rozpočty obcí budú 0 eur, čo je ďalší z mnohých dôkazov v dlhom rade," vysvetlil Kaliňák.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce