10. 07. 2019 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Sudcu najvyššieho súdu začali stíhať za tragickú nehodu: Talár si ale môže naďalej obliekať

Čelná zrážka sa stala minulý rok neďaleko Levíc.

Záber z miesta tragickej nehody.
Záber z miesta tragickej nehody. Foto: TVNOVINY.sk

Obvinili sudcu najvyššieho súdu. Viliama Dohňanského začali trestne stíhať v prípade tragickej dopravnej nehody z minulého roka. Televízii Markíza to potvrdila generálna prokuratúra. Pri čelnej zrážke neďaleko Levíc prišiel o život otec malej dcérky. Sudca čelí obvineniu z usmrtenia, talár si však môže obliekať aj naďalej.

Nehoda sa stala 23. mája 2018. BMW, za ktorého volantom sedel sudca najvyššieho súdu, predbiehalo pri obci Hontianske Trsťany kombajn. Nestihlo však manéver dokončiť a nasledovala čelná zrážka s proti idúcou Oktáviou. „Osoba bola resuscitovaná, bohužiaľ sa nám ju nepodarilo oživiť," povedal vtedy veliteľ zásahu hasičov Peter Veselko.

V zdemolovanej Octavii vyhasol život 43-ročného Juraja, ktorý zahynul dva dni pred svojimi narodeninami, bol futbalistom, zostala po ňom vtedy iba jeden a pol ročná dcérka. „Ešte sme sa rozprávali, že budeme oslavovať, že ideme hrať futbal proti sebe. Namiesto narodeninovej oslavy ho budem pochovávať," hovoril syn nebohého vodiča.

Viliamovi Dohňanskému (65) sa nič vážne nestalo. Havaroval v čase svojho voľna, keď bol na rehabilitácii. Alkohol v krvi mu policajti po nehode nenamerali, šoférovať mohol aj naďalej. „Vodičovi nebol zadržaný vodičský preukaz," potvrdila policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.

Vyšetrovanie nehody sa poriadne naťahovalo, mesiace polícia čakala na znalecký posudok. Prípad uzavreli až po roku, keď sa dostal na stôl Generálnej prokuratúry, ktorá ako jediná má podľa zákona právomoc obviniť sudcu. "V súvislosti s dopravnou nehodou z 23.5.2018 bolo prokurátorom generálnej prokuratúry dňa 27.6.2019 rozhodnuté o vznesení obvinenia vodičovi vozidla značky BMW z trestného činu usmrtenia," reagovala zastupujúca hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Kontaktovali sme aj obvineného sudcu no k prípadu sa nám tak ako v minulosti ani teraz nevyjadril. Vedenie najvyššieho súdu takisto celú vec bližšie nekomentovalo, poskytli iba písomné stanovisko. "Vzhľadom na to, že do dnešného dňa Najvyšší súd nedisponuje žiadnymi oficiálnymi informáciami o uvedenej dopravnej nehode, ani o ďalšom postupe orgánov činných v trestnom konaní, nemôžeme k predmetnej veci zaujať stanovisko," potvrdili z Najvyššieho súdu SR.

Sudcovi hrozia až tri roky za mrežami, Dohňanský je členom trestnoprávneho kolégia, na najvyššom súde pôsobí vyše osem rokov. Napriek obvineniu ale mu ale vyzlečenie z talára nehrozí. 

Reportáž nakrúcal René Medzihradský

 


VIAC Z Domáce