12. 07. 2019 17:18 | BRATISLAVA/TV Markíza

Kauza Čistý deň je definitívne minulosťou. Podozrenia z týrania chovancov sa nepreukázali

Rozhodla o tom Generálna prokuratúra, po tom čo preskúmala rozsiahly spis.

Čistý deň.
Čistý deň. Foto: TASR

Kauza čistý deň je definitívne minulosťou. Podozrenia z týrania chovancov v resocializačnom zariadení sa nepreukázali. Generálna prokuratúra pre televíziu Markíza potvrdila zastavenie vyšetrovania s tým, že nejde o trestný čin. Nič na tom nezmenilo ani to, že prokurátorka generálnej prokuratúry niekoľko mesiacov preverovala postup polície.

Fyzické tresty, väznenie na samotke, odopieranie jedla - údajne aj takéto praktiky mali byť bežné v galantskom resocializačnom zariadení.

 

Policajný tím, ktorý v súvislosti s kauzou čistý deň zriadili, začal v tejto veci trestné stíhanie pre podozrenie z týrania blízkej a zverenej osoby. Vyšetrovanie trvalo vyše dva roky. Ešte vo februári ho ale zastavili, nič protizákonné nenašli. Neskôr rozpustili aj pracovnú skupinu.

Dohľad nad vyšetrovaním mala ale generálna prokuratúra, a tak až ona mohla dať za kauzou definitívnu bodku. Prokurátorka študovala závery polície vyše štyri mesiace, jej rozhodnutie ale nakoniec žiadny zvrat do kauzy neprinieslo.

„Dvadsať zväzkový spis s množstvom audiovizuálnych záznamov, s ktorými bolo potrebné sa oboznámiť bol dôkladne preskúmaný prokurátorkou Generálnej prokuratúry SR, ktorá nezistila potrebu prijímania opatrení vo vzťahu k výsledku trestného konania," povedal nám hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Týranie chovancov v Čistom dni sa tak nepotvrdilo a spis teda pôjde do archívu. So závermi prokuratúry má ale problém opozičná poslankyňa Natália Blahová (SaS), ktorá kauzu okolo resocializačného centra v minulosti otvorila. Podľa nej o neľudských praktikách jej hovorili samotné deti, ich výsluchy i vyšetrovanie preto spochybňuje.

„Tie deti počas vyšetrovania boli samé napádané a zato že sa stali obeťami, to je neprijateľné Ja tam vidím viacero porušení, pre ktoré ani GP nevidela to čo mala vidieť, ak by bolo vyšetrovanie vedené odborným spôsobom," tvrdí. Chce si rozhodnutie prokuratúry detailne naštudovať a nevylučuje, že podnikne ďalšie kroky. „Toto nemôže takto skončiť," dodala.

Sexuálne zneužívanie preukázali

Úplne inak ale dopadlo vyšetrovanie podozrení zo sexuálneho zneužívania, tie sa podarilo preukázať. V kauze figurovala aj vtedy iba 14 ročná Natália, ktorá bola v zariadení na odvykačke od drog. Zneužiť ju mal 22-ročný Jakub, ktorý tam rok pracoval ako kuchár.

Jakub, ktorý pracoval oficiálne v Čistom dni ako kuchár.
Jakub, ktorý pracoval oficiálne v Čistom dni ako kuchár. Foto: TV Markíza
 

Muž síce tvrdí, že sex bol dobrovoľný a na rozlúčku. Čelí ale obžalobe zo sexuálneho zneužívania, súd s ním pokračuje na budúci týždeň, zato ďalšieho psychológa z Čistého dňa už odsúdili. Na chate mal pod vplyvom alkoholu počas terapeutického pobytu zneužiť tri dievčatá, dostal podmienku. „Neprejde deň, keby by som neľutoval ten čin, ktorého som sa dopustil," vyhlásil odsúdený Igor Janečka.

Čistý deň medzitým prišiel o akreditáciu, a svoju činnosť ukončil. Stále ho však vyšetrujú pre možný podvod v súvislosti s dotáciami, ktoré počas svojho fungovania čerpal. V tomto prípade síce pôvodne trestné stíhanie zastavili, podľa generálneho prokurátora to ale bolo predčasné a v máji preto prikázal vyšetrovanie obnoviť.


VIAC Z Domáce