16. 07. 2019 17:17 | LEVICE/TV Markíza

V prípade pacientky, ktorú nechali po operácii ležať na chodbe, padlo definitívne rozhodnutie

Syn a nevesta nebohej pacientky s rozhodnutím Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nesúhlasia.

Fotografia, ktorá pobúrila Slovensko.
Fotografia, ktorá pobúrila Slovensko. Foto: TV Markíza

Prípad, ktorý pobúril Slovensko. Ťažko chorú pacientku v levickej nemocnici nechali po operácii dva dni ležať na nemocničnej chodbe. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v týchto dňoch vyšetrovovanie smutného prípadu ukončil.

Keď sa fotografia 64-ročnej onkologickej pacientky po operácii žalúdka objavila na internete, vyvolala rozhorčenie. Po operácii totiž pre ňu v izbách na chirurgii nemali miesto, a tak ju nechali na chodbe za prenosnou zástenou. Keď ju príbuzní navštívili, neverili vlastným očiam.

"Operáciou sa zistila rakovina, pýtala som sa lekárov, že kedy mienia svokru konečne preložiť na izbu. S takými diagnózami ako jej, ktoré boli potvrdené, tak je nemysliteľné, aby tam ležala už druhý deň na chodbe. Lekár mi povedal, že sú plní, bol arogantný," hovorí Vlasta Horváthová, nevesta pacientky.

Keď sa o nezvyčajný prípad začali zaujímať médiá, pacientku preložili na izbu. To, čo sa stalo, rozčúlilo aj samosprávneho lekára a ministerku zdravotníctva.

Levická nemocnica v reakcii odvolala primára oddelenia, kde k udalosti došlo a následne  prijala logistické opatrenia, aby sa v budúcnosti situácia neopakovala. Pacientka po niekoľkých dňoch v nemocnici nakoniec zomrela.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v týchto dňoch definitívne rozhodol. Tvrdí, že pacientke poskytli počas celej hospitalizácie primeranú liečbu a správnu zdravotnú starostlivosť. A to ako na internom, tak aj chirurgickom oddelení, aj na oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny.

Záver úradu vychádza aj z odborného stanoviska troch konzultantov v medicínskych odboroch vnútorné lekárstvo, chirurgia a anesteziológia a intenzívna medicína.

To však vraj ale neznamená, že bolo všetko v poriadku. „Napriek tomu, že nedošlo k zanedbaniu zdravotnej starostlivosti, umiestnenie vážne chorej pacientky na chodbe bolo zlyhaním organizácie práce príslušného oddelenia a zlyhaním etiky. Úrad zároveň podal podnet aj na regionálny úrad verejného zdravotníctva vo veci možného porušenia hygienických predpisov," oznámila Radoslava Muchová, hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Syn a nevesta nebohej pacientky s rozhodnutím Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nesúhlasia. Oficiálne sa k tomu zatiaľ vyjadrovať nechcú, no mimo kamery nám povedali, že nevylučujú trestné oznámenie a zvažujú tiež možnosť obrátiť sa na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce