16. 07. 2019 19:15 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zvrat v kauze Čistý deň: Generálny prokurátor nariadil preskúmať postup vyšetrovateľov

Vyšetrovací spis mal pôvodne putovať do archívu, no táto kauza nečakane znova ožíva.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Zvrat v kauze Čistý deň. Potom, čo televízia Markíza informovala, že vyšetrovanie podozrení z týrania chovancov zastavili, vstúpil do prípadu generálny prokurátor. Jaromír Čižnár prikázal opäť preskúmať postup vyšetrovacích orgánov.

Polícia podozrenia z týrania klientov v galantskom resocializačnom zariadení vyše 2 roky. Prípad ale uzavreli s tým, že nešlo o trestný čin. Čo nedávno potvrdila aj prokurátorka generálnej prokuratúry.

Fyzické tresty, väzenie na samotke, či odopieranie jedla chovancom Čistého dňa, nič z toho sa tak vyšetrovaním nepodarilo preukázať, závery prokuratúry ale skritizovala opozičná poslankyňa Natália Blahová, ktorá kauzu v minulosti otvorila. Vyšetrovania i samotné výsluchy detí spochybňuje.

Generálna prokurátora v spise podľa nej nevidela to, čo by bola videla, ak by bolo vyšetrovanie vedené naozaj odborným spôsobom.

Vyšetrovací spis mal pôvodne putovať do archívu, no táto kauza nečakane znova ožíva. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár sa zrejme rozhodol odstrániť všetky pochybnosti, postup vyšetrovateľov a prokuratúry, tak prejde ďalšou previerkou.

Čistý deň, ktorý medzitým ukončil svoju činnosť, ešte vyšetrujú pre možný subvenčný podvod, v súvislosti s dotáciami, ktoré počas svojho fungovania čerpal. Podozrenia zo sexuálneho zneužívania klientov sa skončili až obžalobami.

Jedného bývalého zamestnanca zariadenia už odsúdili, druhý na verdikt súdu ešte čaká.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce