17. 07. 2019 11:51 , článok bol aktualizovaný 17. 07. 2019 19:34 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Takto bude vyzerať stožiar pred parlamentom. Pozrite si vizualizáciu

Bude vyšší ako ten v Budapešti.

Vizualizácia.
Vizualizácia. Foto: NR SR
Vizualizácia.
Vizualizácia.
Vizualizácia.

Tridsať metrov je najvyššia možná výška, ktorú povolili technici a stavební inžinieri v súvislosti so stožiarom, ktorý chce pred národnou radou dať postaviť predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Povedal to na stredajšom tlačovom brífingu. Doplnil, že suma výstavby by nemala stáť štát viac ako 34-tisíc eur plus DPH.


"Zodpovedne sme kontaktovali pamiatkarov, všetky stavebné úrady. Nakoniec sme sa rozhodli v rámci areálu postaviť stožiar, ktorý nám technické a iné možnosti dovoľujú. Určite to nie sú preteky. Skôr je to o tom, aby Slovensko malo stožiar v najväčších možných rozmeroch," skonštatoval s tým, že je to podobne aj v iných krajinách.

Dodal, že sprístupnené budú aj rozpočtové náklady. Osobne podľa svojich slov prispel na stavbu sumou 9 000 eur. Podobnou sumou podľa jeho slov prispel aj vedúci Kancelárie NR SR Daniel Guspan.

Vizualizácia.
Vizualizácia. Foto: NR SR
 

Zemné práce podľa jeho slov stoja 16.000 plus DPH, druhá časť výstavby by mala stáť 38.000 eur. "Dokopy suma nebude viac ako 34-tisíc plus DPH," skonštatoval s tým, že to tak vychádza po odrátaní jeho a kancelárovho príspevku z celkovej sumy, čo považuje za relevantnú cenu. Dodal, že bude rád, ak sa podarí stavbu dokončiť do 1. septembra tohto roka.

Tvrdí, že k svojej funkcii predsedu NR SR pristupuje zodpovedne a aj rozhodnutie postaviť tento stožiar bolo nutné. Vysvetlil, že pamiatkarmi upozornili na uchytenie zástavy na Bratislavskom hrade či streche parlamentu, ktoré podľa jeho slov nie je šťastné a môže sa stať, že na niekoho spadne. "Keď už niečo máme robiť, nech je to poriadne. Nech je to niečo dôstojné, reprezentačné a niečo, čo je aj štandardom v okolitých štátoch," povedal Danko.

Vizualizácia.
Vizualizácia. Foto: NR SR
 

Vysvetlil, že výška 30 metrov je maximálna výška, ktorú povolili kompetentné úrady. Porovnanie s Maďarskom vzniklo podľa jeho slov spontánne po tom, ako sa o tejto výške dozvedel, keď len skonštatoval, že je to viac ako v Maďarsku.

Dopoludnia národná rada zverejnila vizualizáciu, ako bude nový stožiar pre parlamentom vyzerať. S novinkou prišiel Andrej Danko. V týchto dňoch sa na nej stále pracuje.

Stožiar má siahať do výšky 30 metrov, čo je o tri metre viac ako v Budapešti, a hotový bude na konci leta.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce