Live
Sledujte NAŽIVO: Kollár a Matovič o hlasovaní o dôchodkoch žien ročníkov 1957 až 1963
Sledujte tu
18. 07. 2019 12:04 | BRATISLAVA/zg

V ktorej pôrodnici robia najčastejšie cisársky rez? Ich počet na Slovensku narástol

Podľa WHO je ideálny podiel cisárskych rezov v rozmedzí 10 až 15 percent.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reynardt/shutterstock.com

Health Policy Institute zverejnil prieskum najlepších pôrodníc na Slovensku. Publikoval v čnom aj štatistiky, ktoré sa týkajú pôrodov cisárskym rezom i úmrtnosti novorodencov.

Vlami bolo v 51 slovenských pôrodniciach 56 478 pôrodov. Oproti 2017 je to pokles o 995 pôrodov. V priemere pripadá na jednu pôrodnicu 1 107 pôrodov za rok.

V počtoch pôrodov sa však jednotlivé pôrodnice líšia. Rovnako ako vlani, najmenej pôrodov bolo v Revúcej (242), najviac v Bratislave-Petržalke (3 239).

 „Vlani prebehli tri pôrody z desiatich formou cisárskeho rezu,” uviedla odborná garantka projektu Sprievodca pôrodnicami Silvia Hnilicová. Oproti prechádzajúcemu roku ide o nárast, hoci minimálny.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie ideálny podiel cisárskych rezov je v rozmedzí 10 až 15 percent z celkového množstva pôrodov. WHO pritom poukazuje na štúdie, podľa ktorých stúpajúci podiel cisárskych rezov až do 10 percent znižuje materskú a novorodeneckú úmrtnosť, cisárske rezy nad odporúčanú hranicu nemajú ďalší vplyv na zlepšovanie mortality.

Podiel cisárskych rezov v pôrodniciach.
Podiel cisárskych rezov v pôrodniciach.
 

Inštitút zverejnil aj štatistiku perinatálnej úmrtnosti. Tá zahŕňa mŕtvorodenosť a úmrtnosť detí do siedmich dní po narodení. Najvyššia úmrtnosť bola v Revúcej (24 promile), nasleduje prešovské Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie I. (16,7 promile) a kežmarská pôrodnica (13,7 promile). Nulová perinatálna úmrtnosť bola v Brezne, Kráľovskom Chlmci a Liptovskom Mikuláši.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce