21. 07. 2019 18:30 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Mafiána Petra Steinhübela alias Žaluďa chceli zabiť aj černákovci. Pripravili atentát

TV Markíza zistila, že vyšetrovanie 25 rokov po čine ukončili. Spis študuje dozorujúci prokurátor.

Na archívnej snímke Peter Steinhübel.
Na archívnej snímke Peter Steinhübel. Foto: TV Markíza

Najskôr ho chceli zlikvidovať, potom pre neho unášali a vraždili. Mafiána Petra Steinhübela alias Žaluďa chceli zniesť zo sveta aj černákovci. Vyšetrovanie tohto pokusu o jeho život  ukončili s návrhom na dohodu o treste. Stalo sa tak po 25 rokoch od osudovej noci.

Televízii Markíza to potvrdilo policajné prezídium. V prípade figuruje Mikuláš Černák a Miloš Kaštan. Otázne ale je, či sa niekedy dozvieme, kto mafiána nakoniec zlikvidoval.

Pokus o atentát

December 1994. Na mafiána Petra Steinhübela, bývalého vexláka a majiteľa niekoľkých firiem striehnu černákovci. Objednal si ich muž, ktorého mal Žaluď pripraviť o peniaze. Na výmenu Černákovi ponúkol, že za milión korún vytiahne jeho brata Vladimíra z väzby.

"Obvinení sa mali pokúsiť usmrtiť osobu P. S. iniciovaním nástražného výbušného systému umiestneného pod jej vozidlom," povedal nám ešte pred dvoma rokmi vtedajší hovorca policajného prezídia Martin Wäldl.

Explózia bola taká silná, že rozbila okná aj na okolitých budovách. Peter Steinhübel mal vtedy ale šťastie. Bomba v aute totiž vybuchla skôr ako k nemu stihli spolu s kamarátom prísť. Bol to vôbec prvý výbuch v Bratislave, za ktorým stála mafia.

Po rokoch sa k tomuto činu priznal Mikuláš Černák, ktorý je z toho aj obvinený spolu s Milošom Kaštanom. Objednávateľ a ďalší muž, ktorí sa mali na tomto pokuse o likvidáciu Steinhübela podieľať, sú už mŕtvi.

Mikuláš Černák.
Mikuláš Černák. Foto: TASR
 

Žaluď tvrdil, že s mafiou nemá nič spoločné

Tri roky po tomto pokuse o atentát ponúkol Žaluď černákovcom rozprávkový biznis - dvadsať miliónov korún za únos a vraždu prednostu okresného úradu v Poprade Vladimíra Bachledu. Steinhübel chcel jeho podiely v Tatravagónke. Po tejto vražde nám tvrdil, že s organizovaným zločinom nemá nič spoločné.

"Ja vám ťažko môžem povedať dneska, že čo je podsvetie alebo kto je podsvetie, pretože ja tu žijem normálnym firemným životom, podnikám a chodí mi tu denne možno päťdesiat, sto, dvesto, záleží, aký je deň, ľudí na jednania a rôzne obchodné. Keď sa títo ľudia dajú nazvať podsvetím, tak potom sú podsvetím všetci podnikatelia," povedal TV Markíza v máji 1998 Peter Steinhübel.

Na otázku, ako si potom vysvetľuje, že ste bol obeťou pokusu o atentát, odpvedal takto: „Nikdy som nebol priaznivcom platenia výpalného," povedal Žaluď. Tieto slová pritom nápadne pripomínajú práve tie Černákove.

"Neviem, či vidíte tu nejakého bossa," tvrdil v decembri 1997 Mikuláš Černák. No a na otázku, či prišiel do kontaktu s podvetím, odpovedal, že nevie, koho má označovať za podsvetie.

Miloš Kaštan.
Miloš Kaštan. Foto: TASR
 

Vyšetrovanie ukončili po 25 rokoch

Prípad pokusu o Žaluďovú likvidáciu vyšetrovali ako všeobecné ohrozenie. "Vyšetrovanie bolo ukončené návrhom na konanie o dohode vine a treste dňa 17.6.2019," povedala pre TV Markíza hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

Dozorový prokurátor aktuálne študuje rozsiahly spisový materiál. A až potom sa rozhodne, či s bývalými černákovcami uzavrie dohodu alebo nie.

Peter Steinhübel lavíroval medzi životom a smrťou približne šesťkrát a povráva sa, že pokusov o jeho likvidáciu bolo viac, ale z mnohých sa vykúpil. V auguste 1999 ho už nič neochránilo. Neznámy strelec ho zabil v jeho mraziarňach.

Z vraždy Petra Steinhübel dodnes nikoho neobvinili a vyšetrovanie je prerušené. O pár dní to bude pritom už 20 rokov odvtedy, čo sa to stalo. A teda reálne hrozí, že vražda bude premlčaná a nikdy sa nedozvieme, kto za ňou stál.

 Reportáž do Televíznych novín pripravila redaktorka Zuzana Ferenčáková.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce