20. 07. 2019 18:30 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Advokát, ktorý sa obliekal do nacistickej uniformy, môže znova obhajovať obvinených

Predsedníctvo Slovenskej advokátskej komory Františkovi Polákovi obnovilo činnosť.

František Polák.
František Polák. Foto: TV Markíza

Sám čelí obvineniu, no môže obhajovať obvinených. Známemu advokátovi, trestne stíhanému za extrémizmus, opäť povolili vykonávať advokátsku prax. Predsedníctvo slovenskej advokátskej komory Františkovi Polákovi obnovilo činnosť. U právnika policajti našli množstvo predmetov s nacistickou symbolikou. Polák však tvrdí, že je len zberateľ.

Advokáta Františka Poláka zadržali príslušníci protizločineckej jednotky NAKA ešte 23.mája. Pri domovej prehliadke u neho našli predmety s fašistickou symbolikou, ktoré zverejnili aj na sociálnej sieti. Medzi nimi bol napríklad obraz s Adolfom Hitlerom či gumená maska s jeho podobizňou. Dokonca sa mal fotografovať v nacistickej uniforme.

Obvinený z extrémizmu

Na druhý deň ho obvinili z trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potláčaniu základných ľudských práv a slobôd v súbehu s ďalšími extrémistickými trestnými činmi.

Sudca špecializovaného trestného súdu ho vzal do väzby, aby neovplyvňoval svedkov a nepokračoval v trestnej činnosti.Na najvyššom súde mali na celú vec iný názor a advokát opustil brány Justičného paláca.

polak_tvnoviny.mp4
polak_tvnoviny.mp4
 

Už má obnovenú advokátsku činnosť

Počas toho, ako bol Polák vo väzbe, advokátska komora mu pozastavila činnosť. Musia to spraviť zo zákona. Podľa hovorkyne slovenskej advokátskej komory sa ale činnosť automaticky obnovuje, keď advokáta z väzby prepustia.

"Predsedníctvo sa zaoberalo na svojom rokovaní aj týmto prípadom avšak nemá ešte k dispozícii všetky potrebné dokumenty, ktoré sú nám povinní doručiť zo zákona orgány činné v trestnom konaní," povedala TV Markíza Alexandra Donevová, hovorkyňa Slovenskej advokátskej komory.

Polákov advokát, Dalimír Solčanský, nám potvrdil, že jeho klient sa zúčastnil tohto predsedníctva a v tejto chvíli môže vykonávať advokátsku činnosť.

Po doručení všetkých písomností podľa hovorkyne predsedníctvo definitívne rozhodne. Stretávajú sa totiž s rôznymi prípadmi, napríklad aj krivých obvinení advokátov, takže každý prípad posudzujú individuálne.

Advokát opúšťa Justičný palác.
Advokát opúšťa Justičný palác. Foto: TV Markíza
 

Polák tvrdí, že nie je extrémista

František Polák sa necíti byť vinný, tvrdí, že nie je žiadny extrémista a obvinenia odmieta. Je vraj zberateľ. Vyjadriť sa ale osobne nechcel, odpovedal nám jeho advokát. Ten tvrdí, že v zbierke má Polák aj historické a vojenské motocykle, súčiastky uniforiem a predmety viažuce sa na históriu Ruska i partizánov.

"Zákonodárca pred dvoma rokmi výrazne zmenil definíciu extrémizmu a extrémistického materiálu, dnes sa predpokladá, že vyviniť sa musí obvinený a on musí preukazovať, že niečo takéto nie je extrémistickým materiálom. Toto považujeme za nie súladné s Ústavou SR," uviedol pre TV Markíza Dalimír Solčanský.

Hovorkyňa Slovenskej advokátskej komory dodala, že komora nepodporuje žiadne prejavy extrémizmu, avšak musia ršpektovať prezumpciu neviny.

Reportáž do Televíznych novín pripravil redaktor René Medzihradský.

 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce