20. 07. 2019 19:00 | STRÁŽSKE/TV Markíza

Pri Strážskom do prírody unikajú PCB látky. Potvrdili to výsledky rozborov vzoriek

Hoci chemikálie vytekajú priamo do potoka a na inom mieste do pôdy, kompetentní sa s riešením tejto situácie neponáhľajú.

Rozbor potvrdil, že do potoka vytekajú PCB látky.
Rozbor potvrdil, že do potoka vytekajú PCB látky. Foto: TV Markíza

Pri Strážskom do prírody unikajú PCB látky. Potvrdili to výsledky rozborov vzoriek, ktoré tam nechalo odobrať ministerstvo vnútra. Hoci chemikálie vytekajú priamo do potoka a na inom mieste do pôdy, kompetentní sa s riešením tejto situácie neponáhľajú.

Na sudy s podozrivou a zapáchajúcou látkou, nad chemičkou v Strážskom, upozornil majiteľ pozemku ešte v marci. Odobral z nej vzorky a poslal ju na rozbor.

"Sú to karcinogénne chemikálie, ktoré sa tu vyrábali ešte za socializmu. Dnes sú zakázané. Našli sa aj v areáli Chemka v konkurze. Po medializácii nájdených sudov s odpadom sa o ne začali zaujímať aj úradníci. V máji ministerstvo vnútra poslalo chemikov, aby z odpadu odobrali vzorky a urobili rozbory. Aj tie potvrdili, že v sudoch sú PCB látky. Od začiatku mesiaca má výsledky rozborov na stole Úrad verejného zdravotníctva," hovorí Jozef Adamík, majiteľ pozemku.

PCB látky unikajúce do prírody znepokojujú aj veterinárov. Nakaziť by sa totiž mohla lesná zver.

Ministerstvo vnútra tvrdí, že v prípade ohrozenia verejného zdravia nariadi opatrenia na jeho ochranu.

S konkrétnymi riešeniami vraj prídu do niekoľkých týždňov. Ľudia v Strážskom si myslia, že unikajúcu chemikáliu mali zastaviť už dávno.

Viac v reportáži Vlada Bučka

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce