22. 07. 2019 18:45 | BRATISLAVA/TV Markíza

Alena Zsuzsová vraj hovorí s blízkymi v záhadných šifrách

Preto jej údajne zakázali fyzické návštevy dcéry a matky. Nevidela ich osem mesiacov.

Alena Zsuzsová po výsluchu NAKA.
Alena Zsuzsová po výsluchu NAKA. Foto: TASR

Alena Zsuzsová vraj komunikuje so svojou 15-ročnou dcérou a 75-ročnou matkou v šifrách. Práve toto má byť dôvodom, prečo ich osem mesiacov nevidela. Jej obhajca tvrdí, že mu to napísal dozorujúci prokurátor, keď sa ho pýtali, prečo má Zsuzsová zakázané návštevy vo väzbe. Podľa neho má pritom na návštevy nárok. Zsuzsová má súdom nariadenú aj najprísnejšiu - kolúznu väzbu - aby neovplyvňovala svedkov.

Alenu Zsuzsovú zadržali koncom septembra a odvtedy je vo väzbe. Aktuálne čelí obvineniam z dvoch úkladných vrážd. Na začiatku jej návštevy blízkych povolili. Bola za ňou dcéra i matka. Potom sa ale všetko zmenilo. Fyzický kontakt zatrhol vyšetrovateľ. Jej advokát sa to dozvedel od prokurátora.

Rozhovory v údajných šifrách

"Najprv mi bolo povedané, že o tomto rozhoduje orgán činný v trestnom konaní a potom som dostal jedno písomné vyrozumenie, kde sa poukazuje na to, že moja klientka vraj komunikuje v šifrách. Zmysel týchto šifier pozná iba ten, komu boli smerované a pri týchto návštevách vraj by mohla vynášať nejaké informácie," povedal pre televíziu Markíza advokát Aleny Zsuzsovej Štefan Neszméry .

Odkedy má takto komunikovať tam vraj napísané nie je. Na celú vec sme sa pýtali aj na prokuratúre. Odvolali sa na predchádzajúce stanovisko, že žiadnym spôsobom nebudú poskytovať informácie o vyšetrovaní, aby ho nezmarili. Dcéru a matku nevidela Alena Zsuzsová osem mesiacov.

Osem mesiacov bez návštevy rodiny

"Z psychologického hľadiska je to veľmi dlhá doba, keď vieme, že je to dieťa vo veku, keď potrebuje tú matku, ale z trestnoprávneho sú tam legitímne dôvody," vysvetlila rektorka policajnej akadémie Lucia Kurilovská.

Zsuzsovej advokát tvrdí, že takéto návštevy prebiehajú za sklom a nedokáže si predstaviť, ako 75-ročná žena a Zsuzsovej 15-ročná dcéra vynášajú nejaké šifry. Navyše, nevedia komu.

Alena Zsuzsová.
Alena Zsuzsová. Foto: TASR
 

Bývalý policajný funkcionár, Peter Chudý tvrdí, že ak tak rozhodne vyšetrovateľ, vie si predstaviť, že by takéto obmedzenie trvalo aj dlhšie. "Aj osoba maloletého alebo osoba v dôchodcovskom veku môžu byť nositeľom takejto dôležitej informácie. Riziko sa nedá vylúčiť nikdy," myslí si Peter Chudý.

V zbore pôsobil Chudý 30 rokov. Z praxe vie, ako ťažko sa potom pátra po človeku, ktorý citlivú informáciu vyniesol. Podľa neho si mnohí neuvedomujú, že ich za to môžu stíhať.

Vyšetrovateľ má zvážiť všetky okolnosti

Podľa rektorky policajnej akadémie vyšetrovateľ zvažuje všetky možnosti. A teda aj tú, že návštevu povolí s podmienkou, že pri nej môže byť on sám či prokurátor.

"Ale na druhej strane, keď je určité podozrenie, že majú nejakú komunikáciu, ktorej rozumejú len oni a ktorá je ťažko odhaliteľná, tak možno aj tam je tá obava zo zmarenia získavania dôkazov. Určite tam zohráva úlohu aj to, že tam ide o obzvlášť závažný zločin, že je to kolúzna väzba," dodala Kurilovská.

Kolúznu väzbu má aj Marian Kočner. Nedávno sa objavili informácie, že za ním pustili napríklad Fedora Flašíka či Petra Tománka známeho z kauzy Čistý deň. Faktom je, že tam boli až po podaní obžaloby. Teda v čase, keď už ukončili vyšetrovanie a spis bol na súde.

Advokát odmieta, že by hovorila v šifrách

Obhajca Aleny Zsuzsovej tvrdí, že jeho klientka v žiadnych šifrách nekomunikuje.

"Budeme napádať to, že je jej odopieraná a neumožňovaná návšteva. Nechápem celý tento postup," uzavrel Štefan Neszméry s tým, že kontakt s blízkymi cez telefón či listy má vraj dovolený, no všetko policajti kontrolujú.

Reportáž do Televíznych novín pripravila redaktorka Zuzana Ferenčáková.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce