23. 07. 2019 09:16 , článok bol aktualizovaný 23. 07. 2019 19:21 | BRATISLAVA/TASR

Kauza zmenky: Václav Mika nemal ako riaditeľ Markízy o zmenkách žiadne vedomosti

Dodal, že keby o zmenkách vedel, tak by si premyslel, či bude v Markíze pracovať.

Bývalý riaditeľ TV Markíza Václav Mika na ŠTS v Pezinku na pojednávanie v kauze falšovania zmeniek.
Bývalý riaditeľ TV Markíza Václav Mika na ŠTS v Pezinku na pojednávanie v kauze falšovania zmeniek. Foto: TASR
Pojednávanie s bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom v kauze falšovania zmeniek na ŠTZ v Pezinku.
Pavol Rusko prichádza na Špecializovaný trestný súd v Pezinku.
Pavol Rusko počas prestávky na ŠTS v Pezinku v kauze falšovania zmeniek.

Exriaditeľ TV Markíza Václav Mika nemal počas svojho pôsobenia vo funkcii vedomosť o zmenkách napriek tomu, že sa v tom čase stretával s Pavlom Ruskom. Povedal to v utorok vo výpovedi pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.

Na otázku prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, či by podľa neho mohla Markíza na seba takýto záväzok prebrať, odpovedal, že „záväzok bol vyšší, ako bola hodnota podielu Pavla Ruska." Dodal, že keby o zmenkách vedel, tak by si premyslel, či bude v Markíze pracovať.

 

Na margo vzťahu s Pavlom Ruskom exriaditeľ Mika povedal, že sa poznajú ako kolegovia zo Slovenskej televízie, kde spolu pracovali do Nežnej revolúcie. Na margo vzťahu s Marianom Kočnerom povedal, že sa takisto poznajú z STV a že sa spolu stretávali na Donovaloch. „Nemal som s ním žiadne obchodné styky," dodal.

Na konci otázok obhajoby svedkovi chcel obhajca obžalovaných Michal Mandzák predložiť súdu novinový článok o licenčnom konaní Markízy. Tento dôkaz obhajca Markízy Daniel Lipšic namietal. Súd námietke vyhovel a dôkaz odmietol s tým, že sa nejedná o listinu.

Bývalý riaditeľ TV Markíza Václav Mika prichádza na ŠTS v Pezinku na pojednávanie v kauze falšovania zmeniek.
Bývalý riaditeľ TV Markíza Václav Mika prichádza na ŠTS v Pezinku na pojednávanie v kauze falšovania zmeniek. Foto: TASR
 

Obžalovaný Pavol Rusko v utorok pred súdom zopakoval tvrdenie, že argument o tom, že zmenky nemajú existovať, pretože neboli vedené v účtovníctve, je neobstojný. „Bol som presvedčený o tom, že zmenky do účtovníctva nepatria," uviedol ako reakciu na čítanie listinných dôkazov prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jána Šantu.

Po prestávke bola prezentovaná správa, ktorú pre políciu vypracovala Markíza. V tej sa uvádza, že americká spoločnosť CME (súčasný majiteľ TV Markíza) zaplatila Pavlovi Ruskovi za jeho podiel v Markíze vyše pol miliardy slovenských korún.

V pondelok (22. 7.) odmietol Pavol Rusko obhajcovi Markízy Danielovi Lipšicovi odpovedať na to, koľko za svoj podiel inkasoval. Výška výnosov Pavla Ruska je dôležitá preto, lebo platbu za zmenky mala uhradiť Markíza iba v prípade, že si to Pavol Rusko nebude môcť vzhľadom na svoju finančnú situáciu dovoliť.

Prokurátor Šanta ďalej pokračoval v čítaní správ z auditov CME. Žiadna z nich zmenky nespomína. „Môžeme si tu čítať výkazy, tabuľky, hodnotenia, je to nezmysel, pretože nikto to tam nedal," uviedol na svoju obhajobu Pavol Rusko. Dodal, že uviesť existenciu zmeniek považoval za nepotrebné.

Na ŠTS v utorok pokračuje pojednávanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti. Obžalovaní sú niekdajší riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko a Marian Kočner Ten je obvinený aj z objednávky vraždy Jána Kuciaka, zatiaľ čo Pavol Rrusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Volzovej. Tá je podľa neho na vine za stav Markízy, ktorý mal vyústiť do urovnania sporov prostredníctvom zmeniek.

Pozrite si, ako vyzeral prvý deň procesu

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce