24. 07. 2019 09:40 , článok bol aktualizovaný 24. 07. 2019 15:25 | BRATISLAVA/TASR

Kauza zmenky: Ágh na súde podporil verziu o Valkovi, reagoval aj na „slinoviny"

Megaproces dnes pokračoval tretím dňom.

Na snímke uprostred Štefan Agh na pojednávaní v kauze falšovania zmeniek
Na snímke uprostred Štefan Agh na pojednávaní v kauze falšovania zmeniek Foto: TASR/Pavel Neubauer

Štefan Ágh niekdajší spoločník Mariana Kočnera, v stredu vypovedá na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku. Vo svojej výpovedi podporil tvrdenie obhajoby, že sa v zmenkách angažoval nebohý právnik Ernest Valko. Reagoval aj na pojmy „slinoviny" a „slintoš".

 

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta sa počas výsluchu spýtal aj Štefana Ágha, či vie, čo znamenajú pojmy „slinoviny" alebo „slintoš". Ten reagoval, že to bol pojem, ktorý používal Marian Kočner.

Na otázku, či bol používaný v ich spoločnej komunikácii, odpovedal, že „to je možné". Pojem mal Marian Kočner používať, keď od neho žiadal dokumenty s podpisom obžalovaného Pavla Ruska.

Pojem by sa mal nachádzať v komunikácii, ktorú predložil súdu Šanta a žiadal jeho prečítanie počas svedeckej výpovede Štefana Ágha Súd tento návrh zamietol s tým, že obhajoba potrebuje čas, aby sa s obsahom dôkazu oboznámila. Jeho čítanie do budúcnosti nevylúčil.

Štefan Ágh na súde takisto zopakoval verziu obžalovaného Pavla Ruska o tom, že riešenie sporu skrz zmenky mal poradiť nebohý právnik Ernest Valko. Potvrdil tak obhajobnú verziu. O zmenkách mal podľa neho vedomosť okrem zavraždeného Valka aj zavraždený Peter Čongrády a bývalá manželka Pavla R. Viera Rusková. Tú navrhuje obhajoba predvolať ako svedka.

Na otázku prokurátora Šantu prečo mala americká CME uhradiť iba 80 miliónov slovenských korún a Pavol R. 500 miliónov slovenských korún, reagoval Štefan A. tak, že Američania boli ochotní splatiť iba pôvodnú pohľadávku Siloša Pohanku.

Na súde Štefan Ágh taktiež podporil tvrdenie obhajoby, že protihodnotou za zmenky bola záruka, že Markíza nepríde o licenciu. Toto tvrdí obžalovaný Pavol Rusko a spochybňuje to výpoveď svedkyne Anny Hausknotzovej, ktorá v tom čase pracovala pre Radu pre rozhlasové a televízne vysielanie.

Štefan Ágh na ŠTS v Pezinku v kauze televíznych zmeniek.
Štefan Ágh na ŠTS v Pezinku v kauze televíznych zmeniek. Foto: TV Markíza
 

O zmenkách nič neviem, hovorí účtovníčka

Počas tretia dňa ako prvá vypovedala Anna Miklošovičová, ktorá bola v minulosti účtovníčka Markízy. Tá nemá o existencii zmeniek žiadne vedomosti, rovnako ako niekdajší riaditeľ televízie Václav Mika.

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku má v stredu vypovedať aj spoločník Mariana K. vo firme Gamatex, Štefan A. Ten mal podľa obžaloby spolu s Marianom Kočnerom a Pavlom Ruskom zmenky falšovať.

„O žiadnych zmenkách sa v tejto spoločnosti neúčtovalo," uviedla Miklošovičová vo svojej výpovedi. Na ŠTS vypovedal v utorok (23. 7.) aj riaditeľ Markízy v rokoch 2006 až 2010, Václav Mika. Ten nemal v čase vykonávania svojej funkcie rovnako ako účtovníčka Miklošovičová o zmenkách žiadne vedomosti.

Bývalá účtovníčka TV Markíza Anna Miklošovičová
Bývalá účtovníčka TV Markíza Anna Miklošovičová Foto: TV Markíza
 

Napriek tomu, že prokurátor uvádza v obžalobe, že sa Štefan Ágha podieľal na falšovaní zmeniek, bude mať na stredajšom pojednávaní postavenie svedka. Jeho vec bola totižto odčlenená na samostatné konanie. Na ŠTS by mal vypovedať v poobedňajších hodinách.

Obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora „po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky, ktoré predložili ako prílohy na vydanie platobných rozkazov."

Marian Kočner je obvinený aj z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Pavol Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Silvie Volzovej. Na súde ju obvinil zo zavinenia situácie, ktorá viedla k predmetným zmenkám. Na súde svoju vinu odmieta. Ani prokurátor, ani obžalovaní nepripúšťajú dohodu o vine a treste.

Pozrite si druhý deň sledovaného procesu

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce