25. 07. 2019 12:30 , článok bol aktualizovaný 25. 07. 2019 14:44 | BRATISLAVA/jh, zg

Na Slovensku sa prvýkrát objavil africký mor ošípaných

Nakazené zvieratá musia usmrtiť a nariadili vytýčiť ochranné pásmo.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Africký mor ošípaných (AMO) po prvýkrát diagnostikovali na území Slovenskej republiky v okrese Trebišov v obci Strážne v blízkosti hraníc s Maďarskom.

Výskyt ochorenia potvrdili laboratórnym vyšetrením biologického materiálu v národnom referenčnom laboratóriu, kde bol pôvodca nákazy. Slovensko informovala o prepuknutí AMO aj v ADNS (Európska komisia) a WAHIS (Medzinárodný úrad pre nákazy zvierat v Paríži) systémoch.

 

Regionálna veterinárna a potravinová správa Trebišov nariadila usmrtenie zvierat v chove, vytýčila ochranné pásmo tri km a pásmo dohľadu 10 km od ohniska nákazy. Chovateľom v týchto pásmach budú nariadené ďalšie veterinárne opatrenia na zabránenie šírenia nákazy, uviedol Daniel Hrežík z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoju vidieka SR. Podľa informácií TV Markíza sa v inkriminovanej oblasti momentálne nachádza okolo 500 ošípaných.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora v súvislosti s prepuknutím nákazy afrického moru ošípaných na Slovensku vyzýva ľudí, aby dodržiavali všetky mimoriadne veterinárne opatrenia.

Mapa výskytu afrického moru na Slovensku
Mapa výskytu afrického moru na Slovensku Foto: Ministerstvo pôdohospodárstva SR
 


Podľa informácií komory má ísť o malý súkromný chov. Ako píše v stanovisku pozitívne vyznieva fakt, že v tejto lokalite sa nenachádzajú žiadne veľké chovy ošípaných. „Bude teraz mimoriadne dôležité, aby štát zistil zdroj nákazy a spôsob prenosu. Rovnako je obzvlášť podstatné, aby chovatelia na sto percent dodržiavali všetky veterinármi nariadené mimoriadne opatrenia," napísala v reakcii SPKK.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora apeluje aj na samotných spotrebiteľov a ľudí žijúcich v rizikovej lokalite, aby postupovali podľa pokynov veterinárov a dôsledne rešpektovali 3-km ochranné pásmo a 10 km pásmo dohľadu.

„Vzhľadom na rozšírenú nákazu aj v iných krajinách Európskej únie vyzývame ľudí, aby nenakupovali odstavčatá mimo územia Slovenska, ktoré nie sú úradne u veterinárov evidované. Zabránia tak prípadnému ďalšiemu rozšíreniu nákazy", uviedol podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Miroslav Štefček.

Agrorezort bude o vývoji nákazy aktuálne informovať.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce