25. 07. 2019 15:18 | MEUDON, BRATISLAVA/TASR

Čaputová: Stredná Európa blokovala iných, preto nemá vrcholný post v EÚ

Podľa jej slov sa s Macronom o migrácii vôbec nerozprávali.

Prezidentka Zuzana Čaputová v Meudon.
Prezidentka Zuzana Čaputová v Meudon. Foto: TASR/Martin Baumann
Francúzsky prezident Emmanuel Macron a prezidentka SR Zuzana Čaputová si podávajú ruky počas stretnutia v Paríži.
Prezidentka Zuzana Čaputová v Meudon.
Zuzana Čaputová položila kyticu k soche generála Milana Rastislava Štefánika pri observatóriu v Meudon.

Región strednej Európy nemá svojho zástupcu na vrcholných postoch orgánov Európskej únie preto, lebo tieto krajiny pri rokovaniach v Európskej rade na prelome júna a júla blokovali iných kandidátov. Uviedla to vo štvrtokprezidentka Zuzana Čaputová na záver dvojdňovej oficiálnej návštevy Francúzska.

 

Čaputová tak reagovala na kritiku podpredsedu Slovenskej národnej strany (SNS) Antona Hrnka, že na stredajšom stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom mala vyjadriť nesúhlas s tým, že pri rozdeľovaní postov "nebol braný na zreteľ geografický princíp a rozhodujúce pozície si rozdelili najsilnejšie štáty".

Blokovanie iných kandidátov zrejme neprispelo k tomu, aby sme svojho zástupcu v top postoch mali.

Krajiny Vyšehradskej štvorky spoločne s Talianskom odmietli kandidatúru volebného lídra socialistov z májových volieb do Európskeho parlamentu Fransa Timmermansa na post predsedu Európskej komisie. K zhode na kandidatúre Timmermansa - tzv. špicenkandidáta druhej najsilnejšej strany po eurovoľbách - došlo medzi niektorými kľúčovými západoeurópskymi lídrami po tom, čo sa proti nominácii volebného lídra najsilnejších ľudovcov Manfreda Webera angažoval francúzsky prezident Emmanuel Macron. Vypadnutie Webera však ako svoj úspech hodnotilo napríklad aj Maďarsko.

Prezidentka Zuzana Čaputová a jej francúzsky partner Emmanuel Macron.
Prezidentka Zuzana Čaputová a jej francúzsky partner Emmanuel Macron. Foto: TASR/Martin Baumann
 

V súvislosti s migráciou zas mala Čaputová podľa Hrnka zdôrazniť, že Slovensko odmieta akceptovať "trvalý prísun imigrantov z bývalých francúzskych a britských kolónií" a ich prerozdeľovanie. Otázka migrácie podľa Čaputovej nebola predmetom jej stredajšej diskusie s Macronom.

"Asi je to aj tým, že migrácia nateraz nie je taký vypuklý problém - hoci z dlhodobého hľadiska to problém na riešenie určite je," povedala. "Bavili sme sa o veciach, ktoré sme považovali za akútnejšie," dodala. Ako uviedla v stredu pred rokovaním s Macronom, hovoriť mali napríklad o hlbšej európskej integrácii a potrebe zavedenia ekonomických a sociálnych istôt naprieč EÚ.

Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron a prezidentka SR Zuzana Čaputová si podávajú ruky počas stretnutia 24. júla 2019
Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron a prezidentka SR Zuzana Čaputová si podávajú ruky počas stretnutia 24. júla 2019 Foto: TASR - Martin Baumann
 

Hrnko údajne očakával aj to, že Čaputová bude v rozhovore s Macronom kritizovať zásahy bezpečnostných zložiek vo Francúzsku proti protestom tzv. žltých viest, keďže tému právneho štátu otvárala na návšteve Maďarska či Poľska. "Otázky dôležitosti právneho štátu a rešpektu k právnemu štátu komunikujem vo všetkých krajinách rovnako," zdôraznila prezidentka.

Stredajšie rokovanie s Macronom označila za zoznamovacie. "To, čo vnímame rovnako a spoločne, je jednoznačná proeurópska orientácia. To znamená hlbšia integrácia, jednota EÚ - v čom možno trochu vyčnievame z priestoru V4," skonštatovala prezidentka. Dodala, že o V4 mohla v Paríži hovoriť z iného pohľadu, než ho zvyčajne majú západoeurópski politici.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce