29. 07. 2019 17:00 , článok bol aktualizovaný 29. 07. 2019 13:53 | PEZINOK/ TASR

Na Slovensku bola zločinecká skupina zložená z policajtov, prokurátorov i sudcov, tvrdí Lipšic

Prokurátor vzniesol obvinenie voči jednej z osôb, ktorá mala doteraz postavenie svedka. Nespresnil o koho ide.

Marian Kočner na archívnej snímke.
Marian Kočner na archívnej snímke. Foto: TASR

Na Slovensku fungovala zločinecká skupina zložená aj z vysokopostavených policajtov, prokurátorov a sudcov, ktorá dlhodobo spolupracovala s organizovaným zločinom a bielymi goliermi na Slovensku. Po pojednávaní Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku vo veci falšovania zmeniek TV Markíza to povedal obhajca televízie Daniel Lipšic.

Na otázku, či takáto skupina ešte existuje, reagoval, že je výrazne paralyzovaná, avšak nerobí si ilúzie, že stratila akékoľvek kontakty. "Tí sudcovia, prokurátori a policajti sú mnohí stále vo svojich funkciách". Lipšicove výroky prichádzajú po pondelkovej debate pred senátom ŠTS, kde sa opäť riešilo, či pripustiť ako dôkaz komunikácie Mariana Kočnera so Štefanom Aghom a Norbertom Bödörom cez telefónnu aplikáciu Threema. Celá komunikácia je podľa Lipšica práve dôkazom organizovanej skupiny, zahŕňajúcej aj predstaviteľov orgánov činných v trestnom konaní a sudcov.

Na argumenty obhajoby, ktorá tvrdí, že nedostala prepisy k dispozícii v dostatočnom časovom predstihu, reaguje Lipšic tak, že „jeden z obhajcov v trestnej veci Jána Kuciaka má image (kópiu - pozn. TASR) s celou komunikáciou z Threemy k dispozícii".

Obžalovaný Pavol R. odmietol obsah komunikácie podrobnejšie komentovať s tým, že sú to nepodstatné veci a keď príde na to čas, tak sa vyjadrí.

 

Na utorkové pokračovanie pojednávania boli predvolaní niekdajšia spoločníčka Pavla Ruska. v TV Markíza Sylvia Volzová (z jej objednávky vraždy je Pavol Rusko obžalovaný v inom konaní), riaditeľ slovenského futbalového zväzu a niekdajší majiteľ produkčného domu Forza Ján Kováčik a bývalá finančná riaditeľka Markízy Radka Doehring. Z troch svedkov sa však zajtra dostaví iba posledná menovaná.

Obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rrusko podľa obžaloby prokurátora "po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Aghom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky, ktoré predložili ako prílohy na vydanie platobných rozkazov".

Kočner je obvinený aj z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy svojej niekdajšej spoločníčky v Markíze Sylvie Volzovej, ktorá má prísť v procese svedčiť v utorok (30. 7.).

Priebeh súdneho procesu

Za predloženie tzv. piatej zmenky podal obhajca Para trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru (GP) SR. Tento dôkaz predložil prokurátor v prvý deň pojednávania 22. júla. Obžalovaný Pavol Rusko uviedol, že si pamätá podpis štyroch zmeniek.

V pondelok mal svedčiť bývalý viceprezident CME Frederic Thomas Klinkhammer, ktorý je dlhodobo v zahraničí. Nedostavil sa však. V dopoludňajších hodinách svedčil bývalý riaditeľ televízie Vladimír Repčík a neskôr niekdajšia riaditeľka kancelárie Rady pre vysielanie a retransmisiu Jarmila Grujbárová.

Na júlové pojednávacie dni sa obžalovaný Marian Kočner s najväčšou pravdepodobnosťou nedostaví, avšak senát zvažuje, že presunie septembrové pojednávacie dni do Ústavu na výkon väzby (ÚVV) Bratislava, kde sú lepšie bezpečnostné podmienky.

V utorok (30.7.) má svedčiť niekdajšia ekonomická riaditeľka Markízy Radka Doehring, prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik a niekdajšia spoločníčka obžalovaného Pavla Ruska Silvia Volzová. Tá údajne mala byť obeťou plánovanej vraždy, v ktorej je Pavol Rusko taktiež obžalovaný.

Posledný pojednávací júlový deň (31.7.) súd očakáva výpoveď Jozefa Dučáka, ktorý je obvinený v kauze Technopol Servis spolu s Marianom Kočnerom. Svedčiť má taktiež bývalý novinár a niekdajší šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth.

Repčík nemá o zmenkách žiadnu vedomosť

Bývalý riaditeľ TV Markíza Vladimír Repčík nemá o sporných zmenkách žiadnu vedomosť. Povedal to v rámci svojej svedeckej výpovede. Na pojednávanie sa prišiel pozrieť aj Štefan Ágh, ktorý je obvinený z falšovania zmeniek, avšak vyčlenený na samostatné konanie.

V súvislosti s predmetnými zmenkami Repčík uviedol, že ani ako zamestnanec a neskôr ako riaditeľ nemal o zmenkách žiadne vedomosti. Dodal však, že by o ich existencii ani vedieť nemusel vzhľadom na to, že bol riaditeľom a nie konateľom spoločnosti.

„Zdôrazňujem, že som nebol konateľom tejto spoločnosti a akékoľvek obchodné transakcie, majetky ľudí, ktorí stáli v pozícii spolumajiteľov Markízy, neboli v mojej kompetencii," spresnil Repčík.

Obžalovaný Pavol Rusko zopakoval, že absencia vedomostí bývalých riaditeľov a zamestnancov televízie o predmetných zmenkách neznamená, že neexistujú, čo je argument, ktorý opakuje od začiatku hlavného pojednávania.

Na otázku prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Jána Šantu či si spomína, že by sa vo vysporiadaní kauzy Gamatex angažoval zavraždený právnik Ernest Valko, Repčík odpovedal, že o tom nemá žiadne informácie.

Svedecká výpoveď Repčíka, ktorý riadil TV Markíza v rokoch 2000 až 2006, zahŕňala aj kauzu Gamatex. K nej Repčík uviedol všeobecne známe skutočnosti aj v súvislosti s tým, že vtedy v Markíze videl obžalovaného Mariana Kočnera, obvineného Štefana Ágha a aj zavraždeného Petra Čongrádyho.

Na osobnú prítomnosť niekdajšej spoločníčky Pavla Ruska v Markíze Sylvie Volzovej si Repčík spomína veľmi sporadicky. Jej osobné angažovanie sa registroval hlavne v roku 1998 od začiatku kauzy Gamatex. Vtedy podľa jeho slov mala „veľmi intenzívne ambície zasahovať do vysielania".


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce