29. 07. 2019 21:17 , článok bol aktualizovaný 29. 07. 2019 22:56 | VÝCHODNÉ SLOVENSKO/TASR

Po búrkach na východe vypadla elektrina, hasiči mali najviac práce v Prešovskom kraji

Odstraňovali popadané stromy z domov a ciest, ale aj strhnuté strechy.

Spadnutý strom na koľajnice na východe Slovenska.
Spadnutý strom na koľajnice na východe Slovenska. Foto: Facebook/Prezídium HaZZ

V súvislosti s búrkovou činnosťou hasiči počas pondelka (29. 7.) zasahovali vo viacerých krajoch, najčastejšie na východe. Rapídny nárast výjazdov pribudol najmä po 17. hodine.

Najviac prípadov v súvislosti s lokálnymi búrkami zaznamenali hasiči v Prešovskom kraji, kde ich vyslali k 23 udalostiam.

V Košickom kraji pomáhali na 18 miestach, v Žilinskom a Banskobystrickom kraji zasahovali v súvislosti s odstraňovaním následkov nepriaznivého počasia pri 9 udalostiach. V Bratislavskom kraji pomáhali príslušníci dvakrát, v Nitrianskom kraji raz.

Hasiči najčastejšie zasahovali pri odstraňovaní popadaných stromov z domov a cestných komunikácií, odstraňovaní strhnutých striech a odčerpávali vodu zo zatopených priestorov a pivníc.

Hasiči celkovo v pondelok (29. 7.) vyslali k 64 udalostiam spôsobených nepriaznivým počasím, na niekoľkých miestach stále zasahujú.

Zdroj: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Bez elektriny ostalo takmer 800 odberných miest

Výpadky v distribúcii elektriny v niekoľkých tisíckach odberných miest spôsobila na východnom Slovensku v pondelok večer búrka. Približne okolo 20.30 h zostalo nezásobených ešte 790 odberných miest.

"Silná búrka s bleskami pováľala stromy na elektrické vedenia a potrhala vodiče. Najväčšie výpadky sme zaznamenali v Petrovanoch, Bidovciach, Ďurďošíku, Malej Ide, Čečejovciach, Letanovciach a Novej Ľubovni,"  uviedla Andrea Forbergerová za Východoslovenskú distribučnú, a.s. (VSD).

Výpadky elektriny spôsobila búrka s vetrom aj v nedeľu (28. 7.) večer. "Súhrnne VSD na svojom distribučnom území obnovila distribúciu elektriny priebežne približne v 23-tisíc  odberných miestach a počas dňa odstránila aj posledných zopár stovák," dodala.

V oboch prípadoch podľa jej slov okamžite vyrazili do terénu pohotovostné zložky VSD a odstraňovali poruchy vplyvom extrémneho počasia priebežne.

V našej reportáži si pozrite, ako to vyzeralo po nedeľnej búrke na strednom Slovensku.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce