30. 07. 2019 09:40 , článok bol aktualizovaný 30. 07. 2019 16:07 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Kauza zmenky: Prepis zo šifrovanej aplikácie z Kočnerovho mobilu zatiaľ súd čítať nebude

Na pojednávanie v utorok prišla iba niekdajšia finančná riaditeľka TV Markíza.

Exfinančná riaditeľka TV Markíza Radka Doehring na pojednávaní v kauze falšovania zmeniek.
Exfinančná riaditeľka TV Markíza Radka Doehring na pojednávaní v kauze falšovania zmeniek. Foto: TASR

Ani na utorkovom pojednávaní senátu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku sa nečítala komunikácia z aplikácie Threema Mariana Kočnera. či už s Norbertom Bödörom, alebo Štefanom Ághom.

Na pojednávanie prišla iba jedna svedkyňa z predvolaných troch, a to niekdajšia finančná riaditeľka TV Markíza Radka Doehring. O žiadnych zmenkách nemala do ich medializácie vedomosť. Svedok Peter Tóth si doručenku neprevzal, podľa jeho syna je v zahraničí.

Obžalovaný Pavol Rusko sa aj v utorok bránil, že absencia zmeniek v účtovníctve neznamená ich neexistenciu. Toto tvrdenie zakladá aj na tom, že podľa jeho slov neboli v účtovníctve Markízy evidované služby za "stovky miliónov" a taktiež ani exekúcia Markízy Gamatexom. Vedúca právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich obžalovanému oponuje s tým, že exekúcia Gamatexom bola uvedená vo výročnej správe CME z roku 1999. "Na Slovensku vie niekto vybaviť aj úmrtný list na papieri, to však neznamená, že ten človek zomrel", zareagoval Pavol Rusko.

Obhajoba Pavla Ruska sa zakladá aj na tom, že sa Rada pre vysielanie a retransmisiu pripravovala odobrať Markíze licenciu na vysielanie a previesť ju na Gamatex Mariana Kočnera. Toto tvrdenie podporil analógiou s vtedajšou televíziou VTV, ktorú podobným spôsobom svojho času ovládol dnes už zavraždený mafián Peter Steinhübel.

Po obedovej prestávke začal obhajca obžalovaných Dušan Pohovej (ktorý na súde prehovoril prvýkrát) čítať listinné dôkazy v plnom znení. To po prečítaní jednej z listín namietal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta s tým, že žiada čítanie listín iba v relevancii k prípadu zmeniek. Na to reagoval senát, že má obhajoba právo čítať aj celú listinu. Po ďalšej prestávke tak Pohovej pokračoval v čítaní zmlúv.

Pojednávanie v stredu pokračuje

Na stredajšie (31. 7.) pojednávanie sa má dostaviť niekdajší novinár a bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. Ten už niekoľko mesiacov spolupracuje s políciou aj vo veci sledovania novinárov, vrátane zavraždeného Jána Kuciaka. Jeho syn Samuel však informoval políciu, ktorá ho v mieste jeho bydliska hľadala, aby mu doručila predvolanie, že jeho je otec v zahraničí a nevie, kedy sa vráti. Na ŠTS by mal prísť taktiež vypovedať Jozef Dučák, ktorý je obvinený aj v kauze Technopol servis spolu s Marianom Kočnerom. Ten však tvrdí, že sa nemôže zúčastniť zo zdravotných dôvodov.

V utorok sa na pojednávane do priestorov pre verejnosť dostavil opäť obvinený Štefan Ágh. a taktiež advokát Norberta Bödöra Adrián Kucek.

Obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora "po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky, ktoré predložili ako prílohy na vydanie platobných rozkazov".

Marian Kočner je obvinený aj z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Pavol Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy svojej niekdajšej spoločníčky Sylvie Volzovej, ktorá sa z účasti na pojednávaní ospravedlnila.

Prípad sleduje reportér Michal Hečko.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce