31. 07. 2019 12:30 | STUPAVA/mal

Hrôza na rodinnom posedení v Stupave: Ženu uhryzol tento pavúk, zostala úplne paralyzovaná

Išlo o najjedovatejší druh na Slovensku.

Ilustračná snímka: Pradiarka pestrá.
Ilustračná snímka: Pradiarka pestrá. Foto: shutterstock.com/Rainer Fuhrmann

Utorkové stretnutie rodiny v Stupave sa skončilo panikou. Danu (37) museli previezť do nemocnice po tom, čo ju uhryzla jedovatá pradiarka pestrá.

„Mama sa bojí pavúkov a na dverách si jedného všimla. Keďže my pavúkov nezabíjame, sestra ho jemne chytila a chcela ho odhodiť preč," opísala nám pri telefonickom rozhovore Zuzana, sestra uhryznutej.

Pri dotyku ju však pohrýzol do prsta a nastali prvé zdravotné komplikácie. S krvácajúcim prstom sa na zemi zvíjala od bolesti.

Pradiarka pestrá.
Pradiarka pestrá. Foto: Shutterstock/macrowildlife
 

Pavúk skončil v nádobe s vodou, takže rodina si na internete overila, o aký druh ide. Keď zistili, že ide o jedovatú pradiarku pestrú, zavolali záchrannú službu.

„Kým prišla sanitka, začala jej tŕpnuť celá ruka. Zdravotníci jej pichli pár injekcií a zobrali ju do nemocnice v Malackách. V sanitke jej začali tŕpnuť aj spodné končatiny a prestala komunikovať," popisuje Zuzana.

To, že ide naozaj o druh jedovatého pavúka, im potvrdili aj záchranári, ktorí fotku pavúka poslali odborníkom.

Danu po niekoľkých hodinách prepustili z nemocnice. Zdravotné problémy ustúpili a momentálne sa zotavuje doma.

„V nemocnici jej povedali, že paralýza a nevoľnosti môžu trvať až tri dni. Dnes mi sestra povedala, že už jej tŕpne iba tá ruka, do ktorej ju pavúk pohryzol," dodala.

Pradiarka pestrá.
Pradiarka pestrá. Foto: Shutterstock/Mirko Graul
 

Pradiarka pestrá

Pradiarka pestrá žije vo voľnej prírode aj na Slovensku, jej výskyt je ale zriedkavý. Ide o najjedovatejší druh v krajine. Pavúk hnedej farby je aktívny najmä v lete, kedy si vo vysokej tráve tkajú siete. Interiérom budov sa kvôli zlým životným podmienkam vyhýba.

Uhryznutie môže spôsobiť veľkú bolesť, horúčku, tŕpnutie končatín, dokonca aj pocit úzkosti. Antisérum neexistuje, dospelému človeku by však jed nemal vážne ublížiť, no aj napriek tomu sa odporúča vyhľadať lekársku pomoc. Väčšie riziko je u detí do pätnástich kilogramov, kedy hrozí, že jed napadne vnútorné orgány.


VIAC Z Domáce