06. 08. 2019 10:51 , článok bol aktualizovaný 06. 08. 2019 14:50 | BRATISLAVA/kk

Vyšetrovanie Mečiarových amnestií nie je uzavreté. Prípad preverí Čižnár

Podľa Jána Budaja Mečiar zásadne porušil právomoci prezidenta.

Expremiér Vladimír Mečiar.
Expremiér Vladimír Mečiar. Foto: TASR

Krajská prokuratúra v Bratislave potvrdila, že Vladimír Mečiar nebude stíhaný za udelenie amnestie v kauze únosu prezidentovho syna. Trestné stíhanie za zneužitie právomoci verejného činiteľa bratislavský vyšetrovateľ zastavil.

Prokurátorka uviedla, že rozhodnutie polície je zákonné. "Vykonaným vyšetrovaním a vyhodnotením zabezpečených dôkazov bolo preukázané, že daný skutok nie je trestným činom, pretože neboli naplnené zákonné znaky skutkovej podstaty trestného činu, a to ani po stránke objektívnej, ani po stránke subjektívnej," uviedla prokurátorka.

Celý prípad ešte môže zvrátiť Generálna prokuratúra. Hovorkyňa Andrea Predajňová pre Denník N potvrdila, že Generálna prokuratúra si vyžiada správu o stave veci a posúdi zákonnosť postupov polície a prokuratúry.

Generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára žiadala aj opozičná SaS, aby zastavenie Mečiarovho stíhania preveril. S rozhodnutím súhlasí aj poslanec Ján Budaj.

"Som presvedčený, že Generálna prokuratúra zasiahne a dá veci na pravú mieru. Oporu má v rozhodnutí Ústavného súdu, ktorý sa amnestiami zaoberal, keď sme ich v roku 2017 zrušili," hovorí Budaj.

Ústavný súd v stanovisku uviedol, že Vladimír Mečiar zásadným spôsobom zneužil právomoc udeliť amnestie.

"Mečiar využil prezidentské právomoci v rozpore s deľbou moci medzi ústavnými činiteľmi. Zastavil trestné stíhanie vo veciach, ktoré priamo súviseli s činnosťou štátnych orgánov, nad ktorými mal moc. Tým pádom amnestoval sám seba a ochránil sa pred vyšetrovaním svojej mieri osobnej zodpovednosti za únos Kováčovho syna, vraždu Róberta Remiáša a za ďalšie trestné činy, ktoré s tým súviseli," uviedol Budaj.


VIAC Z Domáce