12. 08. 2019 11:19 | BRATISLAVA/TASR

Horúčavy do 36 stupňov udrú v týchto okresoch, večer ich vystriedajú búrky s krúpami a vetrom

Meteorológovia vydali výstrahu druhého stupňa.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Anna Nahabed/shutterstock.com

Na väčšine územia Slovenska bude v pondelok horúco, teplota môže miestami vystúpiť až na 36 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy prvého a druhého stupňa pre väčšinu územia Slovenska, a to od 13.00 do 19.00 h. 

Výstraha druhého stupňa platí pre okresy Bratislava, Senec, Dunajská Streda, Galanta, Šaľa, Zlaté Moravce, Nitra, Nové Zámky, Levice, Šaľa, Veľký Krtíš, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice mesto, Košice okolie, Trebišov, Michalovce, Sobrance.

prin.jpg
Foto: SHMÚ
 

Počas vysokých teplôt netreba zabúdať na pitný režim. Pomáha predchádzať kolapsom z tepla, preto treba piť priebežne a nečakať na pocit smädu. V súvislosti s vysokými horúčavami na to upozornila hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová. Vysoké teploty podľa záchranárov predstavujú záťaž na organizmus, najohrozenejšie sú deti, seniori a chronickí pacienti.     

Vhodné nápoje sú napríklad minerálne vody s obsahom sodíka do 100 miligramov na liter, bylinkové a ovocné čaje alebo šťavy. Obsahovať by mali čo najmenej cukru (do šiestich percent), ten totiž zvyšuje pocit smädu. Nevhodný je tiež alkohol, ktorý zvyšuje produkciu tepla v organizme. Ideálne nie sú ani príliš studené nápoje. Pri pobyte na slnku treba myslieť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev.  

Večer by mali horúčavy vystriedať búrky. Najmä na západe Slovenska môže spadnúť 20 - 40 milimetrov zrážok. Hrozí preto zvýšenie hladiny malých vodných tokov a zatopenie pivníc, podjazdov a podchodov.

Okrem toho môžu padať krúpy a fúkať silný vietor s rýchlosťou v nárazoch do 85 kilometrov za hodinu. Výstraha pred búrkami platí od pondelka 21.00 h až do utorkového (13. 8.) rána.

duha.jpg
Foto: SHMÚ
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce