12. 08. 2019 19:11 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ministerstvo stále tají výsledky štúdií o kubánskom lieku. Rovnako aj to, kedy ich zverejnia

Okolo lieku Heberprot sa začali množiť otázniky po tom, ako jeden z pacientov dostal rakovinu.

Kubánsky liek Heberprot.
Kubánsky liek Heberprot. Foto: TV Markíza

Ďalšie otázky okolo kubánskeho lieku. Ministerstvo zdravotníctva stále tají štúdie, ktoré majú dokazovať jeho dobré aj zlé účinky. Neustále opakuje, že liek spokojne použilo vyše stotisíc pacientov na celom svete.

Keď sme sa ale snažili zistiť, na akej veľkej vzorke testovali jeho bezpečnosť, rezort odpovedať odmietol. Jediná informácia, ku ktorej sme sa dopátrali, ukazuje, že pacientov mohlo byť veľmi málo.

Okolo lieku Heberprot sa začali množiť otázniky po tom, ako jeden z pacientov dostal rakovinu. Súvislosť sa nepotvrdila, ale ani nevyvrátila. Ministerstvu ale často vyčítajú nedostatok informácií. Nezverejňuje štúdie ani detaily a stále opakuje rovnaké stanovisko.

Sporný je aj samotný počet pacientov. Markíza má takzvaný infosúhas, ktorý im pred liečbou dávali podpísať. Informácia o 130-tisíc pacientoch v ňom nie je. Jediné, čo nachádzame, je písmeno „N" v tabuľke s nežiaducimi účinkami. Podľa našich informácií sa takto v klinických štúdiách označuje počet zúčastnených ľudí. V prípade Heberprotu by to podľa infosúhlasu znamenalo maximálne 400 ľudí, čo je málo.

Heberprot nie je registrovaný v žiadnej krajine Európskej únie a k nám sa dostal na mimoriadne povolenie ministerstva. Späť však k tlačivu. Nie je z neho úplne jasné, čo znamenajú uvedené čísla - či ide o ľudí zapojených do štúdie alebo len výber pacientov s nežiaducim účinkom. Na vysvetlenie sme sa teda radšej spýtali ministerstva. Bližšie informácie nechcú komentovať.

Podľa vedca je to ale v prípade Heberprotu aj tak jedno. Spochybňuje totiž samotnú kvalitu klinických štúdií, ktoré ho mali skúmať. Bez ohľadu na počet zapojených.

Ministerstvo zdravotníctva je ohľadom tejto témy podozrivo ticho. Tají aj výsledky vlastných štúdií. Rovnako ako to, kedy ich konečne zverejnia.

Či je kubánsky liek bezpečný, či ním budú u nás ďalej liečiť, na koľkých ľuďoch ho testovali a na základe čoho sa rezort zdravotníctva rozhodol, že ho podá slovenským pacientom, zrejme tak skoro nezistíme. Otázne tak zostáva, ako sa takýto postup ministerstva odrazí na dôvere Slovákov voči štátu, ktorý má v rukách aj ich zdravie.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce