14. 08. 2019 08:19 , článok bol aktualizovaný 14. 08. 2019 10:53 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Čaká nás upršaný deň, v šiestich krajoch platia výstrahy. Tu je zoznam okresov

Vodohospodári pozorujú na východnom Slovensku vzostup vodných hladín.

Ilustračná snímka - búrka
Ilustračná snímka - búrka Foto: TASR

Čaká nás upršaná streda a okrem Bratislavského a Trnavského kraja platia v ostatných šiestich výstrahy 1. a 2. stupňa pred dažďom. Výstrahy SHMÚ platia až do 19.00, resp. 20.00 h.

Meteorológovia odhadujú, že v okresoch s 2. stupňom výstrahy môže padnúť od 55 až 80 milimetrov zrážok. Pri prvom stupni očakávajú, že to bude od 35 do 55 milimetrov.

Zoznam okresov s 1. stupňom výstrahy

Banská Bystrica
Banská Štiavnica
Krupina
Zvolen
Žarnovica
Žiar nad Hronom
Prievidza
Košice mesto
Košice okolie
Levice
Nové Zámky
Bardejov
Prešov
Sabinov
Stropkov
Svidník
Vranov nad Topľou
Dolný Kubín
Kysucké Nové Mesto
Martin
Námestovo
Ružomberok
Turčianske Teplice
Tvrdošín
Čadca
Žilina

Zoznam okresov s 2. stupňom výstrahy

Brezno
Detva
Lučenec
Poltár
Revúca
Rimavská Sobota
Veľký Krtíš
Gelnica
Rožňava
Spišská Nová Ves
Kežmarok
Levoča
Poprad
Stará Ľubovňa
Liptovský Mikuláš

Výstrahy na stredu 14. augusta.
Výstrahy na stredu 14. augusta. Foto: Reprofoto: shmu.sk
 

Na vodných tokoch východného Slovenska je v dôsledku výdatných zrážok a búrkovej činnosti pozorovaný vzostup vodných hladín. Uviedol to hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák s tým, že niekoľko obcí vyhlásilo povodňovú aktivitu.

Vodohospodári evidujú k stredajšiemu ránu na území obce Kapušany v okrese Prešov tretí stupeň povodňovej aktivity na vodnom toku Ladianka, respektíve Kapušiansky potok, z dôvodu vybreženia. Stúpajúcu tendenciu evidujú aj na toku Sekčov.

Na vodnom toku Studený potok obec Rakovčík v okrese Svidník rovnako vyhlásila tretí stupeň povodňovej aktivity. „Vplyvom zrážkovej a búrkovej činnosti a povrchového odtoku došlo k vzostupu hladiny vody na toku s následným pomiestnym vybrežením vody. Naši pracovníci sú na obhliadke toku do obce a určí sa rozsah povodňových škôd a predpokladaný rozsah zabezpečovacích prác," uviedol Bocák.

Druhý stupeň povodňovej aktivity v stredu ráno vyhlásila aj obec Haniska v okrese Prešov. „Po intenzívnej zrážkovej činnosti došlo k stekaniu vôd z lesa do obce, upchatiu rigolov a kanálov, zaplaveniu miestneho parkoviska. K vybreženiu vodného toku na území obce nedošlo," spresnil Bocák s tým, že okrem uvedených prípadov vodohospodári v najbližšom čase očakávajú vyhlásenie druhého stupňa povodňovej aktivity v obci Lipníky v okrese Prešov. Vzhľadom na očakávaný výskyt zrážok sa situácia podľa nich môže počas dňa zmeniť.

„V rámci preventívnych opatrení vykonávame manipuláciu na vodných stavbách, ktoré sú určené na zachytávanie povodňových vĺn, a teda práve dokazujú svoj účel. V prípade vodnej stavby Ružín a Palcmanská Maša sme pristúpili k zvýšenému odtoku pod vodnou stavbou, aby sme tak dokázali prijať zvýšené hladiny riek nad vodnou stavbou," vysvetlil.

V prípade vodnej stavby Veľká Domaša dali vodohospodári návrh na zníženie odtoku z vodnej stavby, pretože sa vplyvom zrážok bude hladina rieky pod priehradou dotovať v tomto prípade sama. „Na druhej strane vplyvom aktuálnej hydrologickej situácie a dostatočného zásobného priestoru nádrže budeme operatívne akumulovať vodu z tokov nad vodnou stavbou," uzavrel.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce