14. 08. 2019 14:42 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Vincze sa opýtal rovnaké otázky každého primátora okresného mesta. Výsledky sú podľa neho smutné

Od takmer polovice z nich ani nedostal odpoveď.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Leonardo da/shutterstock.com

Moderátor Televíznych novín Viktor Vincze vzbudil mnoho reakcií a zdieľaní na sociálnej sieti. Primátorom miest poslal maily s otázkou o tom, ako vážne to myslia s klimatickou zmenou. Ako teda pristupujú k tomu, aby v ich mestách nebolo od betónových plôch aj 50 stupňov. A to pomocou zelených plôch ako trávnikov a parkov, zelených striech, fontán, jazierok, nádrží či živých plotov. 

Agrorezort a ministerstvo životného prostredia ešte pred dvomi rokmi vyhlásili výzvy na zlepšenie environmentálnych aspektov v mestách a mestských oblastiach. Mestá a obce tak mohli žiadať milióny eur.

Výsledky sú smutné

Koncom júla poslal Viktor Vincze mail každému primátorovi okresného mesta, dokopy naraz na 71 adries. Pýtal sa, či požiadali o dotáciu, ktorú im štát ponúka na zadržiavanie vody v krajine a zmierňovanie rizík sucha. Výsledky sú podľa neho smutné. Od 31 primátorov nemal do utorka (13.8.) odpoveď, z tých, čo odpísali, požiadala slabá polovica a mnohí sa zadržiavaniu vody nevenujú vôbec.

V statuse uverejnil, že, napríklad," Námestovo napísalo, že nerobili žiadne opatrenia a ani žiadne neplánujú. Ružomberok nepripravil projekty, Žarnovica nesplnila podmienky. Púchov o dotáciu nepožiadal a ani opatrenia neurobil. Krupinu odradila byrokracia, no a také Topoľčany vraj už na parkoviskách kladú priepustné povrchy - konkrétne betón menia za zámkovú dlažbu".

Príkladom pre všetkých je Zvolen

Niektoré mestá sú však v tejto problematike ukážkové. "Príkladom pre všetkých môže byť Zvolen. Má zelenú strechu vo výmere 1000 m2 na autobusovej stanici, 32 dažďových záhrad, 28 podzemných zásobníkov na 7 miestach v meste, fontánu s kaskádami a otvoreným rezervoárom, bioklimatické jazierko za Pustým hradom, 610 nových vzrastlých stromov, obnovené mokrade a pokračujú. Super projekty vymysleli a dotiahli vo viacerých mestách, no je ich málo," pokračoval Viktor.

Moderátor si takto otestoval aj efektivitu v kontakte s občanom. Zverejnil zoznam miest, na ktorých odpovede občan dodnes, aj týždeň po termíne, čaká. Sú to tieto: Bánovce nad Bebravou, Banská Štiavnica, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Košice, Kysucké Nové Mesto, Levice, Lučenec, Malacky, Medzilaborce, Nitra, Pezinok, Poltár, Rimavská Sobota, Senec, Senica, Snina, Sobrance, Stropkov, Šaľa, Trebišov, Tvrdošín, Veľký Krtíš.

Moderátor sa na písanie mailov primátorom dal preto, lebo téma vodozádržných opatrení ho zaujíma občiansky i novinársky. "Mojím prvoradým cieľom sú ale samotné zelené riešenia, nie nachytávanie primátorov, ich (ne)odpovedanie v tejto téme je až sekundárnym problémom, mnohí majú na to určite objektívne dôvody. S viacerými mestami som už v osobnom kontakte, niektorým vraj neprišli otázky, niektoré odpovede sa zas nedostali ku mne, niektorí odpovede zašlú dodatočne. Ale mnohí chcú meniť svoje mestá a to je najdôležitejšie," reagoval Viktor Vincze.

Prírodná klimatizácia

Prečo je zadržiavanie vody v mestách dôležité? Je to vraj najdokonalejšia klimatizácia. Príjemný a vlažný tieň vytvára napríklad tráva pod stromami. Vegetácia sa chladí práve vyparovaním vody. Taktiež korene prijímajú vodu a cez prieduchy listov sa táto voda vyparuje.

zdroj: Facebook/ViktorVinczeTVMarkíza

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce