14. 08. 2019 11:34 , článok bol aktualizovaný 14. 08. 2019 17:00 | KAPUŠANY/TV Markíza, TASR

OBRAZOM: Dážď narobil v Kapušanoch poriadne problémy. Zatopil aj detské ihrisko

V obci vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity.

Zaplavené ihrisko v Kapušanoch.
Zaplavené ihrisko v Kapušanoch. Foto: Martin Jedinák
Vyliata rieka Ladianka v Kapušanoch.
Po nočnom daždi v Kapušanoch.
Vrecovanie v Kapušanoch.

Nočný dážď spôsobil v niektorých obciach,hlavne na východe Slovenska, poriadne problémy.  Vodohospodári evidujú k stredajšiemu ránu na území obce Kapušany v okrese Prešov tretí stupeň povodňovej aktivity na vodnom toku Ladianka, respektíve Kapušiansky potok, z dôvodu vybreženia. Stúpajúcu tendenciu evidujú aj na toku Sekčov.

Podľa informácií TV Markíza v obci pracujú dobrovoľní hasiči, ktorí plnia vrecia pieskom a snažia sa, aby sa voda nevyliala do záhrad rodinných domov.

Vyliata rieka Ladianka v Kapušanoch.
Vyliata rieka Ladianka v Kapušanoch. Foto: Martin Jedinák
 

Ako ďalej informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák na vodnom toku Studený potok obec Rakovčík v okrese Svidník rovnako vyhlásila tretí stupeň povodňovej aktivity.

„Vplyvom zrážkovej a búrkovej činnosti a povrchového odtoku došlo k vzostupu hladiny vody na toku s následným pomiestnym vybrežením vody. Naši pracovníci sú na obhliadke toku do obce a určí sa rozsah povodňových škôd a predpokladaný rozsah zabezpečovacích prác,“ uviedol.

V súvislosti s počasím v obci Fintice v okrese Prešov v stredu ráno vyhlásili mimoriadnu situáciu. "Voda zaplavila prístupovú cestu do obce. Ráno bola vyhlásená mimoriadna situácia. Momentálne prestalo pršať, situácia je stabilizovaná," uviedla pre TASR starostka obce Fintice Terézia Gmitrová.

 
  

Situácia v ostatných častiach Prešovského kraja

Situácia v súvislosti s počasím je v Prešove stabilizovaná. Radnica ju podľa tlačovej referentky Mestského úradu v Prešove Lenky Šitárovej monitoruje. "Ráno o 7.15 h bol hlásený zosuv pôdy na Horárskej ulici v Prešove. Na mieste boli príslušníci mestskej polície aj hasiči Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) mesta Prešov. Situácia je v tejto chvíli stabilizovaná a momentálne nemáme žiadne nové hlásenia," uviedla Šitárová.

Druhý stupeň povodňovej aktivity v stredu ráno vyhlásila aj obec Haniska v okrese Prešov. „Po intenzívnej zrážkovej činnosti došlo k stekaniu vôd z lesa do obce, upchatiu rigolov a kanálov, zaplaveniu miestneho parkoviska. K vybreženiu vodného toku na území obce nedošlo,“ spresnil Bocák s tým, že okrem uvedených prípadov vodohospodári v najbližšom čase očakávajú vyhlásenie druhého stupňa povodňovej aktivity v obci Lipníky v okrese Prešov. Vzhľadom na očakávaný výskyt zrážok sa situácia podľa nich môže počas dňa zmeniť.

„V rámci preventívnych opatrení vykonávame manipuláciu na vodných stavbách, ktoré sú určené na zachytávanie povodňových vĺn, a teda práve dokazujú svoj účel. V prípade vodnej stavby Ružín a Palcmanská Maša sme pristúpili k zvýšenému odtoku pod vodnou stavbou, aby sme tak dokázali prijať zvýšené hladiny riek nad vodnou stavbou,“ vysvetlil Bocák.

V prípade vodnej stavby Veľká Domaša dali vodohospodári návrh na zníženie odtoku z vodnej stavby, pretože sa vplyvom zrážok bude hladina rieky pod priehradou dotovať v tomto prípade sama. „Na druhej strane vplyvom aktuálnej hydrologickej situácie a dostatočného zásobného priestoru nádrže budeme operatívne akumulovať vodu z tokov nad vodnou stavbou,“ uzavrel.

Výpadky elektriny v stovkách domácností

K výpadkom distribúcie elektriny došlo vo viacerých lokalitách Prešovského a Košického kraja, a to vplyvom búrky, ktorá sa regiónom prehnala z utorka (13. 8.) na stredu. Ako uviedla hovorkyňa spoločnosti Východoslovenská distribučná (VSD) Andrea Danihelová, v stredu približne o 15.30 h bolo v dôsledku toho bez elektriny spolu ešte 634 odberných miest.

Spresnila, že išlo o 122 odberných miest v lokalite Vyšná Kamenica v okrese Košice-okolie a 512 odberných miest v lokalite Jabloň v okrese Humenné.

Podľa Danihelovej došlo k prvým výpadkom distribúcie elektriny vplyvom silnej búrky v utorok okolo 18.00 h, pričom hlavnými príčinami boli stromy spadnuté na vedení, potrhané vodiče a poškodené izolátory. "Nadránom sme na distribučnom území VSD zaznamenali 2315 odberných miest s prerušenou distribúciou elektriny, hlavne v lokalitách Bzenov, Janov, Radatice, Veľká Šebastová, Podhradík, Ľubotice, Lesné, Suché, Bankov, Ťahanovce," spresnila.

Zamestnanci VSD podľa jej slov pracovali na odstraňovaní porúch postupne od skorých ranných hodín, aj počas dňa.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce