15. 08. 2019 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Obedy zadarmo skomplikovali život obciam. V Beňadove budú napríklad obedy v kultúrnom dome

Školy očakávajú, že stravníkov pribudne.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/Milan Kapusta

Obedy zadarmo vyťahujú z obecných pokladníc tisícku za tisíckou. Mestá a obce majú už len dva týždne, aby zväčšili jedálne, nakúpili nové taniere aj vybavenie do školských kuchýň.

Očakávajú, že na dotované jedlo bude chodiť oveľa viac detí ako doteraz. Starostovia sa sťažujú, že im politické rozhodnutie poriadne skomplikovalo život.

Školské jedálne ešte zívajú prázdnotou - do septembra. Štát po novom každý obed zadotuje sumou 1,20. Rodičia tak za jedlo zaplatia menej. Školy očakávajú, že stravníkov pribudne. V bratislavskej Dúbravke asi 25 percent. Na to sa musia pripraviť.

Štátom dotované obedy neznamenajú iba vybavenie do kuchyne. Mestá a obce musia viesť presnú evidenciu, mnohé preto zavádzajú systém čipových kariet. A to tiež niečo stojí. Do úpravy a vybavenia jedálni potečie zhruba 100-tisíc eur.

Tisícky eur odtiekli z obecnej pokladnice aj v obci Beňadovo na Orave. Na obedy s dotáciou by malo chodiť zhruba o stovku viac žiakov. Školská jedáleň už nestačí, po novom sa budú žiaci stravovať vo vedľajšom kultúrnom dome.

V obci Novoť museli investovať asi 15-tisíc eur do spotrebičov. Do zväčšovania jedálne sa ešte nepustili - obec mala iné výdavky. Starosta priznáva, že to budú musieť jeden školský rok vydržať.

Rekonštrukcii jedálne aj kuchyne sa však v Novoti nevyhnú. Tak ako ďalšie mestá a obce. Samosprávy pripomínajú, že obedy nebudú zadarmo. Ani pre väčšinu rodičov - prispievať budú na prevádzku kuchýň.

 


VIAC Z Domáce