16. 08. 2019 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Novinárov si predvolal vyšetrovateľ: Niekto si o nich dal vytvoriť vzťahové diagramy

Informácie o lustrovaní novinárov sa prevalili po vražde Jána Kuciaka.

Vzťahový diagram redaktora Tv Markíza.
Vzťahový diagram redaktora Tv Markíza. Foto: TVNOVINY.sk

Takmer tridsiatku novinárov si v týchto dňoch predvolal vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby na výsluch. Súvisí to s ich hromadnými lustráciami. Niekto použil policajné databázy na to, aby zistil, ich trvalé bydliská či rodné čísla. No zašli oveľa ďalej.

O každom z nich si vytvorili akýsi vzťahový diagram. Sú tam fotografie a údaje ich rodičov, detí či partneroch. Takže poškodených je oveľa viac.

Informácie o lustrovaní novinárov sa prevalili po vražde Jána Kuciaka. Aj o ňom si ktosi zisťoval osobné údaje v policajných databázach. Práve tieto podklady potom malo takzvané sledovacie komando, o ktorom prehovoril po vražde novinára Peter Tóth.  Malo to byť na pokyn Mariana Kočnera.

Hromadné lustrovanie ďalších novinárov malo súvisieť s kauzou Filipa Rybaniča. Ten nahliadol do účtov Roberta Kaliňáka. Bolo to v roku 2016. No nie všetci novinári, o ktorých si údaje zisťovali, o tomto prípade informovali. Sú medzi nimi šéfredaktori, komentátori aj moderátori naprieč mnohými redakciami.

"V čase, keď ho oni zadržali, tak ja som ešte pracoval ako redaktor a predpokladám, že som vtedy pokrýval aj politické témy a tesne po tom zadržaní som začal moderovaťPrvé televízne noviny, takže ja už som o tej kauze informoval len ako moderátor," povedal moderátor TV Markíza Viktor Vincze.

Z televízie Markíza si takto predvolal vyšetrovateľ piatich z nás. Napríklad Viktor Serebryakov robil rozhovor s Rybaničom, ale až dva roky po tom, čo ho lustrovali.

"Ľudia si môžu povedať, že novinári sú tí, ktorí paparazzujú a sledujú iných, ale treba si uvedomiť, že tuto konal štátny orgán. To znamená, že dnes sú to novinári, na budúce to môže byť váš kamarát. Niekoho nahnevá, ten jednoducho zavolá na políciu a povie, preklepni mi túto osobu," reagoval reportér Viktor Serebryakov.

"My píšeme o ľuďoch, ktorí sú verejne činní, nezneužívame na to štátne orgány, ako to bolo v opačnom prípade vo vzťahu k nám," hovoril šéf investigatívneho tímu Aktuality.sk Marek Vagovič.

Osobné údaje ale nezisťovali len o novinároch, ale aj ich blízkych. Rodičov, manželov či detí. A takto vyzerá takzvaný vzťahový diagram na každého z lustrovaných. "Na ktorom sú podrobne opísané moje rodinné väzby. Predpokladám, že to bola len taká základná databáza, od ktorej sa mali odvíjať ďalšie kroky. Netreba zabúdať na to, že jeden z nás, zo sledovaných a lustrovaných novinárov bol nakoniec zavraždený," dodal Vagovič.

Pozrite si reportáž Zuzany Ferenčákovej

 


VIAC Z Domáce