19. 08. 2019 10:31 , článok bol aktualizovaný 19. 08. 2019 19:00 | PEZINOK/zg, TASR, tvnoviny.sk

Kuciakových vrahov obžalujú do niekoľkých týždňov. Polícia už má jasno v tom, kto strieľal

Prokurátori tiež potvrdili, že zaistený telefón s Threemou je jednoznačne Kočnerov.

Vyšetrovací spis vo veci vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.
Vyšetrovací spis vo veci vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Foto: TASR

Obžaloby v prípade vraždy Jána Kuciaka by mali byť vznesené do konca novembra tohto roka. Na tlačovej konferencii v Pezinku o tom informovali prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry.

Napriek tomu, že obvinenie voči Marianovi Kočnerovi bolo vznesené o pol roka neskôr ako voči pôvodným štyrom obvineným, očakáva sa, že obžaloba sa bude podávať voči Alene Zsuzsovej, Tomášovi Szabóovi, Miroslavovi Marčekovi a Marianovi Kočnerovi. ako objednávateľovi naraz.

 

Za predpokladu, že bude vyšetrovanie ukončené do 27. novembra tohto roka, by sa nemuselo pristúpiť k predĺženiu vyšetrovacej väzby. „Pokiaľ nedôjde k zásadným zmenám, urobíme všetko pre to, aby následne mohla byť pre uvedené skutky podaná obžaloba na Špecializovaný trestný súd,“ uviedol prokurátor ÚŠP.

Marian Kočner by mal byť podľa prokurátorov zatiaľ finálnym objednávateľom vraždy novinára.

Pred vznesením obžaloby môžu procesné strany požiadať o nahliadnutie do spisu. To by sa malo diať v priebehu septembra, za predpokladu, že sa nič vo vyšetrovaní nezmení.

Prokurátor ÚŠP sa vyjadril, že sa ustálila vyšetrovacia verzia, v ktorej figuruje obvinený Miroslav Marček ako strelec, namiesto Tomáša Szabóa, ktorý mal strieľať pôvodne.

V prípade obvinených ide podľa prokurátora o dôvodné podozrenie v súvislosti so štyrmi dokonanými vraždami (pozn. red. Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej, podnikateľa Petra Molnára a exprimátora Hurbanova László Basternáka) a v súvislosti s prípravou najmenej troch vrážd (pozn. red. prokurátorov Petra Šufliarskeho a Maroša Žilinku i advokáta Daniela Lipšica).

Oboch mladých ľudí mal zastreliť Miroslav Marček. Takto to vychádza podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry na základe vyšetrovania.

Zbraň, ktorou ich zastrelili zatiaľ orgány činné v trestnom konaní nenašli, zaistili len jej hlaveň. Podľa prokurátora však vedia, kto ju zabezpečil a kto ju upravil.

Prokurátori Peter Šufliarsky a Maroš Žilinka a advokát Daniel Lipšic.
Prokurátori Peter Šufliarsky a Maroš Žilinka a advokát Daniel Lipšic. Foto: koláž TVNOVINY.sk/ TASR
 

ÚŠP nemá presvedčivé dôkazy o tom, že si Marian Kočner objednal vraždy prokurátorov a advokáta Daniela Lipšica. Považuje ho však za jedného z podozrivých a ide podľa neho o otvorenú otázku.

Na otázku, aký bol motív na objednávku vraždy prokurátora Maroša Žilinku, uviedli prokurátori ÚŠP, že riešil veci, „ktoré sú priamo spojené s osobou Mariana K.". V otázke pripravovanej vraždy Petra Šufliarskeho nechcel prokurátor motív komentovať, keďže ich podľa neho mohlo byť viacero, rovnako ako pri Lipšicovi. „Viete, aké tam boli vzťahy aj v minulosti," dodal však k nemu prokurátor.

„Zatiaľ nemáme také dôkazy, ktoré by nás jednoznačne presvedčili o tom, že tento človek si tie vraždy skutočne objednal," odpovedal prokurátor ÚŠP na otázku, či je za objednávateľa vraždy prokurátorov a Lipšica považovaný Marian Kočner.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v Pezinku na tlačovej besede.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v Pezinku na tlačovej besede. Foto: TASR
 

Prokurátor ÚŠP reagoval aj na údajné spochybňovanie vyšetrovacieho tímu na Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR, ktorý tieto pripravované vraždy vyšetroval.

„Vyšetrovatelia tohto úradu profesionálnym spôsobom zabezpečili všetky dôkazy, ktoré súviseli s prípravou vrážd," uviedol prokurátor. Dodal, že výpoveď Zoltána A. nie je jediným dôkazom. „Je tam výpoveď aj ďalšej osoby a rad nepriamych dôkazov, súvisiacich najmä s elektronickými dôkazmi, ktoré vyšetrovateľovi dali dôvod na vznesenie obvinenia voči týmto osobám," doplnil.

K vražde Šufliarskeho podľa prokurátorov nedošlo iba preto, lebo boli Alena Zsuzsová. a spol. zadržaní v septembri 2018. Z prípravy vrážd prokurátorov Žilinku a Šufliarskeho a advokáta Lipšica sú okrem nej obvinení Zoltán Andruskó, Tomáš Szabó. a Miroslav Marček.

Kočner a Threema

Prokurátori v pondelok (19. 8.) tiež povedali, že disponujú dôkazmi o tom, že mobil odovzdaný Petrom Tóthom patril Marianovi Kočnerovi. Komunikácia, ktorej záloha bola v telefóne, nie je jediným dôkazom voči obvinenému.

„Je tam súhrn dôkazov, ktoré ten telefón jednoznačne identifikujú ako telefón Mariana K.," odpovedal prokurátor ÚŠP na otázku TASR, či disponujú aj inými poznatkami ako tvrdeniami Petra Tótha v oblasti vlastníctva mobilu. V tom sa mala nachádzať vyexportovaná záloha komunikácie prostredníctvom aplikácie Threema. V nej mal Kočner komunikovať s obvinenou  Zsuzsovou.

Autenticitu komunikácie opakovane spochybňuje obhajca Mariana K. Marek Para. Na margo jeho pochybností a výčitky, že mu nebola dostatočne sprístupnená, reagoval prokurátor ÚŠP s tým, že obhajca môže v prospech klienta povedať čokoľvek. „Môže aj klamať, môže si vymýšľať, môže hovoriť čokoľvek," uviedol. Celú kópiu telefónu v takom stave, v akom bol zaistený, dostal obhajca v máji tohto roku. Komunikácia bola rozšifrovaná v júli a podľa prokurátora majú minimálne časť rozšifrovanej komunikácie k dispozícii všetci obvinení aj ich obhajcovia.

Marian Kočner a Alena Zsuzsová
Marian Kočner a Alena Zsuzsová Foto: TV Markíza
 

V reakcii na otázku TASR, či je komunikácia jediným dôkazom voči Kočnerovi. z objednávky Kuciakovej vraždy, prokurátor ÚŠP pripomenul, že ho obvinili mesiace pred jej rozšifrovaním.

Súčasťou zálohy v telefóne bola aj komunikácia so Štefanom Aghom Podľa obžaloby prokurátora Jána Šantu mal s Marianom Kočnerom sfalšovať zmenky TV Markíza a komunikácia to má dokazovať. Proces s týmito zmenkami pokračuje na Špecializovanom trestnom súde v septembri.

Peter Tóth odovzdal okrem mobilného telefónu a auta viacero vecí patriacich Kočnerovi. Stalo sa tak po zadržaní Aleny Zsuzsovej, ktorá je v prípade tiež obvinená. V prípade vystupoval najprv ako utajený svedok, momentálne sa zdržuje podľa vlastných slov v zahraničí.

Od vraždy novinára a jeho snúbenice vzniklo podľa prokurátorov viac ako desať trestných vecí. Jeden z nich odhaduje, že ich je už približne 20. Nevylučuje, že ich môže byť ešte viac. Pred médiami spomenul napríklad lustráciu a sledovanie novinárov či pravdepodobné veci súvisiace s protiprávnou činnosťou niektorých predstaviteľov štátnych orgánov.

1. časť tlačovej besedy


2. časť tlačovej besedy


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce