21. 08. 2019 07:40 , článok bol aktualizovaný 21. 08. 2019 12:03 | BRATISLAVA/TASR

Vpád vojsk Varšavskej zmluvy z augusta 1968 si ako prvá pripomenula prezidentka Čaputová

Podľa premiéra výročie okupácie je pripomienkou nášho hrdinstva aj zlyhania.

Zuzana Čaputová si pripomenula výročie Vpádu vojsk Varšavskej zmluvy
Zuzana Čaputová si pripomenula výročie Vpádu vojsk Varšavskej zmluvy Foto: Zuzana Čaputová/Facebook

Život v slobodnom a demokratickom štáte nie je samozrejmosťou, ale vzácnou hodnotou, ktorá bola vykúpená nemalými obeťami. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti po tom, čo si v stredu ráno v Bratislave pripomenula výročie udalostí z 21. augusta 1968.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) si  tiež pripomenul výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa. Pietna spomienka sa konala pred Univerzitou Komenského, kde  v roku 1968 zabili troch ľudí.

„Toto výročie je pripomienkou nášho hrdinstva, ale aj zlyhania. Hrdinstva štátu, ktorý do veľkej miery uveril v silu postaviť sa vopred stanovenému geopolitickému rozdeleniu a vybudovať budúcnosť podľa svojich vlastných predstáv,“ povedal Pellegrini.

Peter Pellegrini počas pietnej spomienky na obete okupácie ČSSR vojskami Varšavskej zmluvy.
Peter Pellegrini počas pietnej spomienky na obete okupácie ČSSR vojskami Varšavskej zmluvy. Foto: TASR
 

Poukázal aj na to, že udalosti v roku 1968 ukázali množstvo zlyhaní vtedajších vládnych predstaviteľov. "Svojím pragmatickým cynizmom neváhali poskytnúť vpádu vojsk do Československa zdanlivú legitimitu," povedal premiér. Podľa Pellegriniho zlyhali aj ľudia, ktorí využili politické zmeny vo svoj prospech a zabudli tak "na sen o lepšej spoločnosti".

Premiér pripomenul, že história si pamätá len 37 konkrétnych mien ľudí, ktorí sa postavili na odpor tankom Varšavskej zmluvy. „Dnes sú tieto zmarené životy výkričníkom riešenia politickej situácie hrubou silou a agresiou,“ dodal.

Danko: Musíme vyjadriť úctu všetkým, ktorí riskovali a obetovali životy

V deň výročia vstupu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa treba vyjadriť úctu a poďakovanie všetkým, ktorí riskovali a obetovali životy, aby sa vzopreli. Uviedol to predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) v súvislosti s výročím. Postup vojsk Varšavskej zmluvy označil za veľkú chybu.

"V tento deň musíme vyjadriť úctu a poďakovanie všetkým, ktorí riskovali a obetovali životy, aby sa vzopreli. Na čele s charizmatickým a ľudským Alexandrom Dubčekom," uviedol. Danko tiež zdôraznil potrebu pripomínať si históriu, najmä udalosti zasahujúce do vývoja Slovenska. "Už nikdy nesmieme dovoliť, aby na území Slovenska boli akíkoľvek cudzí vojaci," podotkol aj v súvislosti s ponukou USA na rekonštrukciu slovenských letísk.

Rok 1968 považuje za "silný pre Slovákov". "Bolo veľkou chybou vojsk Varšavskej zmluvy, že tak postupovali," povedal Danko a skonštatoval, že mnohí si vtedy mysleli, "že nás ideológia socializmu spája. Opak však bol pravdou".

Za silnú časť histórie považuje tiež odchod sovietskych vojsk v roku 1990. "Je škoda, že Michail Gorbačov k tomu pristúpil tak neskoro," podotkol.

V noci z 20. na 21. augusta 1968 začali vojská Varšavskej zmluvy s inváziou územia Československa. Okrem vojakov Sovietskeho zväzu boli súčasťou tzv. operácie Dunaj aj jednotky z Maďarska, Bulharska, Poľska a NDR. V dôsledku okupácie Československa zahynulo najmenej 108 ľudí a stovky obyvateľov bolo zranených.

Táto vojenská invázia bola najväčšou ozbrojenou akciou v Európe od konca druhej svetovej vojny. Okupácia Československa mala zastaviť a aj zastavila demokratizačný proces v ČSSR označovaný ako Pražská jar.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce