21. 08. 2019 09:56 | BRATISLAVA/mm

V Smere prebieha boj. Pellegrini chce „vyčistiť“ kandidátku, Fico ukazuje svoju silu cez parlament

Pellegrini a Fico bojujú na viacerých frontoch.

Premiér Peter Pellegrini a predseda strany Smer-SD Robert Fico.
Premiér Peter Pellegrini a predseda strany Smer-SD Robert Fico. Foto: TASR

V Smere to pomaly vrie. Robert Fico dlhodobo súperí s Petrom Pellegrinim, najnovšie sa nevedia zhodnúť na kandidátke do parlamentných volieb.

Predseda vlády chce podľa portálu Aktuality.sk tzv. čistú kandidátku, kde by nemali figurovať politici, s ktorými sú spájané rôzne kauzy a pochybnosti. Takto by mal z hry vypadnúť Robert Kaliňák, Martin Glváč, Ľuboš Blaha, ale aj samotný Robert Fico.

Tieto požiadavky však zrejme nebudú vypočuté, keďže podľa portálu Etrend.sk je už Peter Pellegrini na 80 percent rozhodnutý, že Smer opustí.

Doteraz sa Peter Pellegrini k týmto informáciám oficiálne nevyjadril, ale prisľúbil, že tak spraví po stredajšej vláde (21.8.). Práve po nej by sa malo rozhodnúť aj o osude ministersky zdravotníctva Andrey Kalavskej, ktorá bojuje za stratifikáciu nemocníc.

Jej reformu však nechce v parlamente podporiť Smer, ak ju nepredloží ako ústavný zákon. Kalavská to však odmieta, a ak ho predloží, tak len ako obyčajný zákon.

„Ak predloží tento zákon v podobe obyčajného zákona, my ho v žiadnom prípade nepodporíme," uviedol Fico s tým, že ak ministerka „predloží zákon a niečo jej neprejde, bude musieť pouvažovať o svojej politickej budúcnosti," doplnil.

Aj tento jej boj je v podstate bojom medzi Pellegrinim a Ficom, keďže Kalavská sa považuje za človeka predsedu vlády.

Navyše v čase, kedy sa na vláde bude rozhodovať o týchto dôležitých veciach, Fico zvolal samostatnú tlačovku s ostanými predstaviteľmi strany. Dôvodom je návrh zákona o minimálnej mzde.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce