22. 08. 2019 15:34 , článok bol aktualizovaný 22. 08. 2019 21:06 | POPRAD/mm

V Tatrách zabíjali blesky! Na slovenskej strane jeden mŕtvy, na poľskej štyria vrátane dvoch detí

Silné blesky udierali na viacerých miestach.

Poľskí záchranári privážajú zranených.
Poľskí záchranári privážajú zranených. Foto: AP Photo/Bartlomiej Jurecki

V Tatrách (vrch Baníkov) udrel blesk do skupinky turistov, jedného z nich zabil. Druhý turista je zranený vážne, tretí ľahšie. Na mieste aktuálne zasahujú horskí záchranári. Hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Boris Gandel uviedol, že medzi zranenými nie sú žiadni Slováci.

„V poobedňajších hodinách dňa 22.8.2019 boli záchranári HZS požiadaní o pomoc českou turistkou, ktorá sa nachádzala aj so svojim kolegom na vrchole Baníkova. Obaja boli zasiahnutí bleskom, turistka utrpela poranenie dolnej končatiny, jej kolega bol tlakovou vlnou zhodený do Baníkovského kotla," informovali horskí záchranári.

Žene ešte dokázali pomôcť, mužovi už nie.

„Pri pacientke bol pomocou navijaka vysadený záchranár HZS, ktorý jej poskytol neodkladnú zdravotnú starostlivosť a pripravil ju na letecký transport. Pri pacientovi, ktorý sa nachádzal v Baníkovskom kotli bol vysadený lekár VZZS, ktorý žiaľ turistovi už nedokázal pomôcť, pretože pri páde niekoľko sto metrov utrpel poranenia nezlučiteľné so životom," doplnili záchranári.

Zdroj: Facebook/Horská záchranná služba

Pacientku následne letecky transportovali do doliny, odkiaľ pokračovala terénnym sanitným vozidlom do nemocnice.

Počas tejto záchrannej akcie požiadali o pomoc aj slovenskí turisti, ktorí sa taktiež nachádzali na hrebeni Západných Tatier v oblasti Pachole. Tu blesk zranil slovenského turistu, ktorý bol krátkodobo v bezvedomí a bol paralyzovaný.

„Záchranári HZS požiadali o súčinnosť posádku VZZS zo Žiliny, ktorá spoločne so záchranárom HZS smerovala na hrebeň. Pacientovi na mieste poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a následne ho letecky transportovali do nemocnice," uzavreli záchranári.

mapa83.jpg
 

Búrky a blesky aj v Poľsku

Búrka a blesky vyčíňali aj na poľskej strane Tatier v horskom masíve Giewont, čo je len asi 30 kilometrov od vrchu Baníkov. Ďalší blesk mal udrieť pri horskej chate Hala Kondratowa neďaleko Zakopaného, tiež blízko slovenských hraníc.

Podľa aktuálnych správ v poľských Tatrách blesky usmrtili štyroch ľudí, z toho dve deti - 10-ročné dievča a 13-ročného chlapca. Podľa poľských médií previezli do priľahlých nemocníc viac ako 80 zranených.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce