23. 08. 2019 10:13 , článok bol aktualizovaný 23. 08. 2019 19:57 | BRATISLAVA/TV Markíza

Vyšetrovatelia majú k dispozícii vyše tisíc správ medzi Jankovskou a Kočnerom

Tu zistíte, komu ďalšiemu zabavili policajti z NAKA mobily.

Na snímke štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti SR Monika Jankovská.
Na snímke štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti SR Monika Jankovská. Foto: FOTO TASR - Michal Svítok

Po mobilné telefóny Moniky Jankovskej si policajti z NAKA prišli včera okolo obeda. Priamo na ministerstvo spravodlivosti.

"Bola plne súčinná s orgánmi činnými v trestnom konaní. Zároveň bola ochotná aj vypovedať, zo strany polície však takáto požiadavka nebola. Minister spravodlivosti necháva vyšetrovania plne v kompetencii polície, nateraz sa nebude vyjadrovať, aby nebolo ohrozené vyšetrovanie, uviedla Zuzana Drobová," hovorkyňa MS SR.

Podľa našich informácií majú vyšetrovatelia k dispozícii vyše tisíc správ medzi Monikou Jankovskou a Marianom Kočnerom. Majú byť z obdobia jesene 2017 do zadržania kontroverzného podnikateľa. Štátna tajomníčka odletela na plánovanú dovolenku.

Okrem Moniky Jankovskej a prokurátorovi Okresnej prokuratúry Bratislava I. Bystríkovi Palovičovi, vzali policajti z NAKA podľa informácií TV Markíza mobily aj sudkyni Krajského súdu v Bratislave Andrei Haitovej (sestra Moniky Jankovskej), sudcovi Okresného sudu Bratislava I. JUDr. Vladimírovi Sklenkovi a sudkyni Miriam Repákovej.

Kto je prokurátor Bystrík Palovič?

Na pokyn prokurátora Bystríka Paloviča obvinili poslanca OĽANO-NOVA Gábora Grendela. Ten sa k včerajšej akcii NAKA vyjadril na sociálnej sieti.

„Keď som v roku 2014 kandidoval na starostu Starého Mesta, na pokyn tohto prokurátora som bol obvinený, čo môj vtedajší súper vedel skôr, ako ja, a patrične to v kampani aj využil. A samozrejme informácie z vyšetrovacieho spisu boli zverejnené anonymnými blogermi - ale vtedy boli "úniky" v pohode. Voľby som prehral o 26 hlasov a po voľbách bolo moje trestné stíhanie zastavené rozhodnutím generálnej prokuratúry," napísal Grendel.

Bystrík Palovič starší dal neskôr pokyn aj na obvinenie Daniela Lipšica za trestný čin súvisiaci s účtovníctvom hnutia NOVA. Po zásahu generálnej prokuratúry bolo aj stíhanie zastavili.

Ten istí prokurátor dozoroval aj prípad s Gábora Grendela a Daniela Lipšica v súvislosti „veci Kočnerovho bankového tajomstva; zhodou okolností v tej etape vyšetrovania to dozoroval, kedy Marián Kočner navrhol vypočuť novú svedkyňu s novými dôkazmi," dodal Grendel.

Sudkyne blízke Jankovskej

U Moniky Jankovskej zase pracovala ako asistentka neskoršia sudkyňa Okresného súdu Bratislava V. Zuzana Maruniaková, ktorá odklepla Marianovi Kočnerovi prvú televíznu zmenku.

Andrea Haitová je sestra Moniky Jankovskej a sudkyňa Krajského súdu v Bratislave. Práve jej senát mal rozhodovať o odvolaní TV Markíza voči odklepnutí zmenky. Televízia Markíza podala v tejto súvislosti námietku zaujatosti voči sudkyni Haitovej. Najvyšší súd ju ale zmietol zo stola.

Sudcovia z káuz okolo Kočnera

Sudca Okresného súdu Bratislava I. Vladimír Sklenka sa pred takmer rokom vzdal funkcie podpredsedu tohto súdu. Upozornil na to aj Denník N, podľa ktorého sa Sklenka vzdal funkcie po tom, čo sa na súde stratila dôležitá časť spisu Technopol Servis, v ktorej figuruje Marian Kočner.

Sudca Vladimír Sklenka na snímke z 12. júna 2014, keď ho do funkcie vymenoval prezident Ivan Gašparovič.
Sudca Vladimír Sklenka na snímke z 12. júna 2014, keď ho do funkcie vymenoval prezident Ivan Gašparovič. Foto: TASR
 

„Medzi vzdaním sa funkcie podpredsedu Okresného súdu Bratislava I JUDr. Vladimíra Sklenku a stratou časti súdneho spisu Technopol na Okresnom súde Bratislava I nie je a nebola potvrdená žiadna súvislosť," napísal denník SME.

Sudkyňa Miriam Repáková nastúpila do súdnictva v roku 2010. Repáková súdi obchodné veci. Podľa Transparency sa zviditeľnila nezákonným rozsudkom v prospech ľudí Mariána Kočnera v kauze Technopol ešte ako sudkyňa Okresného súdu Bratislava I. Súčasný minister spravodlivosti Gábor Gál ju za to navrhol disciplinárne stíhať.

Ďalšie informácie nájdete v reportáži Zuzany Ferenčákovej

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce