23. 08. 2019 19:00 | VYSOKĚ TATRY/TV Markíza

Slovák, ktorého v Tatrách takmer zabil blesk, prehovoril o desivom zážitku

Video z miesta nešťastia ukazuje, že prácu 50 záchranárov s dvomi vrtuľníkmi komplikovali nielen blesky, ale aj náročný klzký terén.

Jozefa blesk trafil do ľavého pleca a cez ľavú nohu vyšiel do zeme.
Jozefa blesk trafil do ľavého pleca a cez ľavú nohu vyšiel do zeme. Foto: TV Markíza

Na slovenskej strane blesky vyčíňali v Západných Tatrách. Najskôr zasiahlo českú turistku a jej priateľa, ktorý neprežil následný vyše 200-metrový pád a neskôr blesk trafil 48-ročného Kysučana. Dnes o tomto desivom zážitku prehovoril pred našou kamerou.

Jozefa blesk trafil do ľavého pleca a cez ľavú nohu vyšiel do zeme. Momentálne je mimo priameho ohrozenia života.

„Koho niekedy skopala elektrika, tak vie, len je to možno stokrát viac. Som cítil, ako mi všetky svaly brnia, ako som paralyzovaný, proste som padol. Veľká vďaka všetkým, ktorých poznám aj ktorých nepoznám," odkázal záchranárom Jozef Válek, ktorého zasiahol blesk.

Asi na 30 sekúnd upadol do bezvedomia.

„No a ako som sa prebudil, tak som cítil, ako sa mi to odblokovalo od hlavy, jednou rukou som vedel pohnúť, druhou rukou," spomína si Jozef.

„Tá vysoká energia samozrejme zanechala popáleniny, hlboké poškodenia tkanív a orgánov, pacient musí byť monitorovaný, hrozia tam ďalšie zlyhania, napríklad poškodenie obličiek," opísal pacientov stav Viktor Hegeduš - primár OAIM v Nemocnici s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši.

Ženu z českej dvojice, pri ktorej udrel blesk neďaleko na vrchu Baníkov, tiež hospitalizovali v mikulášskej nemocnici.

Česká turistka (25) prežila veľkú psychickú traumu so straty priateľa, no momentálne je mimo ohrozenia života a ešte v piatok by ju mali prepustiť na doliečenie do Čiech.

Traumatizujúci zážitok to bol aj pre Jozefa, no teší sa, že to prežil.

„Som smrdel ako transformátor, ako olejový transformátor, takže som si myslel, že mi horia topánky, tak som si ich vyzul, ale bola to nepremokavá bunda, ktorú som mal na pleciach," opísal ťažké chvíle po zásahu bleskom pán Jozef.

Video z miesta nešťastia ukazuje, že prácu 50 záchranárov s dvomi vrtuľníkmi komplikovali nielen blesky ale aj náročný klzký terén.

Záchranári radia -  na hrebeňové túry si treba privstať.

„Búrková činnosť prichádza po 12 hodine, čo sa vlastne aj teraz potvrdilo, čiže na túry treba chodiť veľmi skoro ráno, najlepšie hneď po svitaní," upozornil Jozef Janiga, riaditeľ Horskej záchrannej služby.

Ak nás ale búrka zastihne, treba sa zbaviť a pustiť všetkého kovového. Neodporúča sa utekať, lebo v strmom teréne by hrozilo, že sa niekto zraní. V prípade, že človek sa nemá kde ukryť, vtedy sa treba napríklad ruksakom odizolovať o zeme.

Následne by sme sa mali zakryť nejakou pláštenkou alebo prikrývkou, aby sme nezmokli. Čím je človek suchší, tým je menej vodivý.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce