26. 08. 2019 19:32 | BRATISLAVA/TV Markíza, TASR

Armáda má ďalšie nové Black Hawky, rezort počíta aj s guľometmi a opancierovaním

Stroje predviedol rezort obrany verejnosti napríklad aj počas ich samostatnej šou na SIAF-e.

Stroje Black Hawk.
Stroje Black Hawk. Foto: TASR

Armáda Slovenskej republiky disponuje už šiestimi vrtuľníkmi UH-60M Black Hawk americkej výroby. K štyrom, ktoré výrobca dodal ozbrojeným silám v minulosti, pribudli v pondelok ďalšie dva. Zvyšné tri z celkového počtu deviatich obstaraných kusov priletia na Slovensko ešte v tomto roku.

Na letisko v Sliači prileteli nové stroje z nemeckého námorného prístavu, už aj so slovenskou posádkou. "Celková hodnota nákupu predstavuje 261 miliónov dolárov," uviedol pre média po privítaní pilotov minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS).

"Do budúcnosti počítame ešte s dovyzbrojením vrtuľníkov dvoma guľometmi a opancierovaním ich spodnej časti," dodal. Slovenské vzdušné sily už majú vycvičených 17 pilotov týchto vrtuľníkov pre plnenie úloh krízového manažmentu. Nedávno boli nasadené aj pri hasení lesného požiaru pri obci Polomka.

Podľa generálneho tajomníka služobného úradu Ministerstva obrany SR Jána Hoľka, modernizácia vzdušných síl je veľkým pokrokom pri obnove celej slovenskej armády. "Verím, že ďalšie projekty modernizácie sa nám podaria presadiť vo vláde aj v oblasti pozemných síl," pripomenul.

Stroje Black Hawk predviedol rezort obrany verejnosti napríklad aj počas ich samostatnej šou na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF, ktoré sa konali začiatkom augusta na Sliači. Na projekte majú s americkou spoločnosťou Lockheed Martin spolupracovať aj Letecké opravovne Trenčín. Podľa rezortu sa tak zachovajú stovky pracovných miest a rozvoj obranného priemyslu v SR.

Pozrite si reportáž Ľuba Fronko

 


VIAC Z Domáce