28. 08. 2019 07:00 | BANSKÁ BYTRICA/TASR, TV Markíza

VIDEO: Nočné manévre pred SNP: Prehliadku nacvičovalo vyše 1 800 vojakov

Uskutoční sa v deň výročia.

Nočný nácvik vojenskej prehliadky na oslavy SNP.
Nočný nácvik vojenskej prehliadky na oslavy SNP. Foto: TV Markíza

Nočný generálny nácvik slávnostnej vojenskej prehliadky Ozbrojených síl (OS) SR, ktorá je súčasťou programu celoštátnych osláv 75. výročia Slovenského národného povstania 29. augusta v Banskej Bystrici, pritiahol v utorok (27. 8.) do centra mesta stovky obyvateľov.

Lemovali Štefánikovo a Štadlerovo nábrežie popri hlavnom cestnom ťahu I/66, ktorý bol uzavretý do skončenia nácviku. "Na generálnom nácviku sa aktuálne zúčastňuje 1843 vojakov, 192 kusov techniky a ďalších minimálne 300 ľudí je v zabezpečovacích zmenách a podporných úlohách," konštatoval náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko. Podľa neho vojská sú pripravené a s prípravou vojenskej prehliadky je zatiaľ spokojný.

Ako Zmeko pre médiá uviedol, túto úlohu dostali v januári, nácviky po jednotlivých útvaroch sa začali vo februári, nasledovali sústredenia na Lešti a v Sliači. Vojenská prehliadka je zabezpečená bez toho, aby to malo vplyv na plnenie hlavných úloh OS SR, ako ochrana vzdušného priestoru, letecká pátracia záchranná služba, pohotovostné jednotky a pod.

Minister obrany Peter Gajdoš zdôraznil, že nejde o žiadnu demonštráciu vojenskej sily. OS SR chcú takto počas osláv 75. výročia SNP poďakovať tým, ktorí položili životy za našu slobodu, mier a demokraciu, vzdať úctu bojovníkom v SNP. Zároveň to vníma ako príležitosť ukázať občanom, ako postupuje modernizácia OS SR, keďže na vojenskej prehliadke predvedú to najlepšie, čo majú a s čím zabezpečujú bezpečnosť krajiny a občanov.

Na slávnostnej vojenskej prehliadke v Banskej Bystrici, ktorá sa 29. augusta začne o 15.00 h, budú profesionálni vojaci rozdelení v 35 pochodových zostavách. OS SR predstavia viac ako 200 kusov bojovej techniky vrátane 15 kusov leteckej. Bude to široká škála bojovej techniky pozemných, vzdušných, špeciálnych síl, Vojenskej polície a ďalších. Naposledy sa vojenská prehliadka u nás konala pred viac ako 10 rokmi.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce