02. 09. 2019 17:07 | KOŠICE/TV Markíza

Útočia bez varovania a zabíjať vedia na počkanie. Ktoré blesky sú najnebezpečnejšie?

Na východe udrelo toto leto najviac bleskov na Slovensku za posledných sedem rokov.

kosiceweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg
kosiceweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Útočia bez varovania a zabíjať vedia na počkanie. O blesky a divoké búrky tohto roku ani na Slovensku nie je núdza. Zisťovali sme, ktoré blesky sú najnebezpečnejšie a ako sa voči nim brániť.

Na východe udrelo toto leto najviac bleskov na Slovensku za posledných sedem rokov. "Môže za to prítomnosť vlhkejšieho vzduchu, ktorý keď sa ohrieva, stúpa do vyšších hladín a tvorí mohutné búrkové systémy alebo aj tzv. supercely," povedal lovec búrok Martin Žec.

Pred bleskom ste v bezpečí najmä v uzavretých priestoroch. No ak vás už zastihnú v prírode, snažte sa riziko zásahu minimalizovať. "Treba zísť nižšie, nevystavovať sa, nebyť na hrebeňoch," hovoril vedúci vedecký pracovník UPJŠ v Košiciach Peter Skyba.

"Je najvhodnejšie zaujať najnižšiu polohu, ale nie do ľahu..ideálne je čupnúť si, skloniť hlavu, kovové predmety nechať dva až tri metre od seba," pokračoval lovec búrok.

Určite ale zabudnite na dáždnik, poslúžil by ako bleskozvod. Vyhýbajte sa osamoteným stromom. V hustom lese naopak nepodliehajte panike, riziko zásahu bleskom je minimálne. A to, že váš mobil je pre blesky lákadlom, odborníci skôr spochybňujú.

Pozrite si reportáž Jozefa Demetera

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce