29. 08. 2019 10:33 , článok bol aktualizovaný 29. 08. 2019 19:44 | BANSKÁ BYSTRICA/TASR

Podľa riaditeľa Múzea SNP len dopoludnia prišlo cez 20-tisíc ľudí

Hlavným lákadlom bola slávnostná vojenská prehliadka.

Vojenská prehliadka počas centrálnych osláv 75. výročia SNP.
Vojenská prehliadka počas centrálnych osláv 75. výročia SNP. Foto: TASR/Dušan Hein
Vojenská prehliadka počas centrálnych osláv 75. výročia SNP.
Vojenská prehliadka počas centrálnych osláv 75. výročia SNP.
Pietny akt uloženia pozostatkov neznámeho bojovníka v Pamätníku Slovenského národného povstania počas osláv SNP.

Generálny riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev odhaduje, že účasť len na štvrtkovom dopoludňajšom programe osláv 75. výročia Slovenského národného povstania (SNP) dosiahla cez 20-tisíc ľudí.

"Myslím si, že cez 20-tisíc ľudí tu bolo určite. Veľa ich už stálo zoradených popri hlavnom cestnom ťahu, kde od 15.00 h bola naplánovaná slávnostná vojenská prehliadka. Nechceli si pustiť dobré miesto a ani sa im nečudujem. V Banskej Bystrici bola doteraz vojenská prehliadka len raz, pri prvom výročí SNP na námestí. Neboli tam tanky, ale vtedajšie autá, motorky a účastníci Povstania, medzi nimi Francúzi, Juhoslovania, Poliaci, naši vojaci a ďalší," konštatoval pre Mičev.

 

Po skončení oficiálnej časti osláv sa davy ľudí premiestnili na Štadlerovo a Štefánikovo nábrežie i k bývalému domu kultúry, aby si vychutnali vojenskú prehliadku, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 2000 profesionálnych vojakov, vrátane tých, ktorí obsluhovali vojenskú techniku. Rozdelení boli do 34 pochodujúcich celkov, vrátane dvoch historických. Diváci im spontánne tlieskali. Nad ich hlavami preletela aj najmodernejšia letecká technika.

"Som hrdý na našich profesionálnych vojakov, ktorí túto slávnostnú prehliadku úspešne zvládli a vzdali takýmto výnimočným spôsobom hold hrdinom SNP," reagoval po skončení minister obrany Peter Gajdoš (SNS).

Verejnosti sa predstavili hlavné druhy vojenskej techniky Pozemných a Vzdušných síl Ozbrojených síl (OS) SR, ako aj síl pre špeciálne operácie. Návštevníci videli, ako napreduje ich modernizácia.

Ocenení veteráni počas osláv 75. výročia SNP.
Ocenení veteráni počas osláv 75. výročia SNP. Foto: TASR/Ján Krošlák
 

"Pozemné sily OS SR predstavili tanky T-72, bojové vozidlá pechoty, samohybné kanónové húfnice ShKH 2000 Zuzana, raketomety Modular, ako aj vozidlá Polaris. V prípade leteckej techniky vzdušných síl mali návštevníci príležitosť vidieť stíhacie lietadlá MiG-29, dopravné lietadlo Spartan, vrtuľníky Mi-17, ako aj viacúčelové vojenské vrtuľníky UH-60M Black Hawk," spresnila Danka Capáková, hovorkyňa ministerstva obrany.

Celkovo sa na slávnostnej prehliadke predstavilo viac ako 200 kusov vojenskej techniky, vrátane 15 kusov leteckej. Podľa Capákovej na jej prípravu a realizáciu bolo vládou schválených 106.880 eur.

Oslavy SNP pokračujú do neskorých večerných hodín. V rámci galaprogramu, ktorý sa začína od 20.30 h, sa ľudia môžu tešiť na vystúpenia umelcov Richarda Müllera, skupiny Desmod, Kristíny, Miroslava Dvorského či súborov Lúčnica a SĽUK.

Čaputová: Aj dnes by sme mali nájsť silu brániť slobodu a demokraciu

V Slovenskom národnom povstaní (SNP) išlo o všetko, čo je nám drahé a vzácne - o právo na život, právo na slobodu, právo na národnú a štátnu existenciu. Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová v príhovore na oslavách 75. výročia SNP v Banskej Bystrici.

Poďakovala všetkým, ktorí riskovali život v boji za slobodu. Apelovala tiež na odvahu ľudí aj v súčasnosti brániť hodnoty demokratického právneho štátu, slobody, spravodlivosti a ľudskej dôstojnosti.

Prezidentka poďakovala všetkým, ktorí pred trištvrte storočím našli v sebe silu, odhodlanie a odvahu bojovať za zachovanie ľudskosti, za záchranu európskej civilizácie, za svoju vlasť i slobodný život jej obyvateľov. "Veľmi si želám, aby sme aj my, tak ako oni, našli v sebe dostatok sily, odvahy i odhodlania na obranu hodnôt demokratického právneho štátu, slobody, spravodlivosti a ľudskej dôstojnosti. V podmienkach, v ktorých tu a teraz žijeme," povedala Čaputová.

Slovensko je vďaka SNP podľa prezidentky štát so zakladateľskou protifašistickou a demokratickou tradíciou. "Vďaka Povstaniu ju máme zapísanú v našom národnom i štátnom rodnom liste," doplnila. Vyzdvihla, že žijeme v mieri, no napriek tomu sú tu hrozby, ktoré nemožno ignorovať.

"Tak ako každá doba, aj tá dnešná, má svoje vážne hrozby. V porovnaní s povstaleckou generáciou máme to šťastie, že dnes sa nemusíme so zbraňou v ruke brániť proti nacistickej mašinérii usilujúcej o svetovládu. Ale klamali by sme samých seba, keby sme nevideli, že hrozby sú tu stále prítomné a že aj teraz, po 75 rokoch, naliehavo potrebujeme, aby pluralita nebola prekážkou spolupráce," poukázala prezidentka. Spolunažívanie a spolupodieľanie sa na budovaní štátu je podľa jej slov možné aj bez toho, aby sa všetci vo všetkom zhodovali.

Pellegrini: Extrémisti sú sofistikovanejší a chcú vplývať na mládež

Extrémisti prejavujú čoraz väčšiu sofistikovanosť, zjemňujú rétoriku, maskujú ju do tradičných či ľudových hodnôt a pri politických ambíciách sa snažia vplývať najmä na mladých ľudí. Treba ich preto učiť tolerancii a pochopeniu, kam môže dospieť fašizmus. V príhovore na štvrtkových oslavách 75. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici na to poukázal premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

"Vysvetľujme im, že v druhej svetovej vojne bola definitívne porazená ideológia, ktorá sa snažila o ovládnutie sveta a nehanebne určovala, kto je nadčlovek a kto podradná rasa. Či to, kto nemá právo na život. V duchu tohto poučenia sa dnes musíme stavať na odpor každej ideológii, ktorej predstavitelia sa neštítia ničiť všetko, k čomu pociťujú nenávisť," povedal Pellegrini. Upozornil, že na sociálnych sieťach sa v súčasnosti otvorene šíria príspevky podnecujúce k násiliu, ktoré klamlivou propagandou vnášajú do spoločnosť chaos a prekrúcajú historické súvislosti.

Na snímke sprava veterán SNP Vladimír Strmeň, premiér Peter Pellegrini a ministerka kultúry Ľubica Laššáková.
Na snímke sprava veterán SNP Vladimír Strmeň, premiér Peter Pellegrini a ministerka kultúry Ľubica Laššáková. Foto: TASR/Dušan Hein
 

Podľa Pellegriniho sa nemalo zabúdať, do čoho sa pustili statoční účastníci SNP. "Mnohí z nás si dnes nevedia predstaviť, že sa tvárou v tvár smrti rozhodne niekto povýšiť boj za slobodu a princípy nad svoj vlastný život," podotkol. Všetkým, ktorí sa do Povstania akokoľvek zapojili, patrí úcta celej spoločnosti, pripomenul premiér: "Znie to asi najmä pre mladé generácie triviálne, ale v slovenských zákopoch a lesoch sa zomieralo. Nebola to žiadna počítačová hra, ale skutočný zápas o holý život."

Pripomenul, že naši predkovia sa postavili na odpor aj preto, lebo vedeli, že budúcnosť v neustálom strachu a prenasledovaní sa nedá nazvať životom. Rovnako, že skutočná sloboda tkvie aj v ochote niesť zodpovednosť za budúcnosť, iných a neznámych ľudí. "Nech je pripomienka 75. výročia Slovenského národného povstania predovšetkým vyjadrením našej vďačnosti za obete prinesené pre naše dobro, život a slobodu," doplnil premiér.

Aj preto ho obzvlášť mrzia pochybnosti, či je pri príležitosti výročia SNP potrebná bojová prehliadka a financovanie sprievodných podujatí. S tým treba podľa jeho slov prestať.

Danko: Nepodľahnime fašistickému ani liberálnemu extrémizmu

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) varoval na oslavách 75. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici pred extrémizmom, a tiež pred klamstvami a propagandou. Na jednej strane je tu podľa neho extrémizmus fašistický, na druhej klasicky liberálny. Danko prosí ľudí, aby im nepodľahli. Vo svojom prejave tiež vyzdvihol odvahu a obetavosť tých, ktorí bojovali v SNP. Vyjadril úctu Gustávovi Husákovi.

"Aj dnes stojíme na pomyselnej hranici, keď sa deformujú hodnoty ľudskosti a sme svedkami návratu k extrémistickým ideológiám. Na jednej strane je tu extrémizmus fašistický a na strane druhej klasicky liberálny," povedal vo svojom vystúpení Danko. Poukázal, že aj v súčasnosti sú tu ľudia, dokonca v politike, ktorí "prekrúcajú históriu, obliekajú si fašistické uniformy a požívajú dôveru občanov".

Zdôraznil, že práve v dnešnej dobe internetu sa nesmieme nechať manipulovať klamstvami vytrhnutými z kontextu. Propaganda a manipulácia sú podľa jeho slov stále prítomné. Ľudí Danko prosí, aby nikdy nezabúdali na to, ako sa dá jednoducho v živote zísť zo správnej cesty. "Aby ste nepodľahli fašistickému, ani liberálnemu extrémizmu. Manipulujú vás a klamú len preto, aby ovládli vaše myslenie a naše milované Slovensko," apeloval.

Danko vyzdvihol odvahu a obetavosť tých, ktorí bojovali v SNP. "Mnohí vtedy riskovali a obetovali to najcennejšie - svoj život. Patrí im naša úcta, že neváhali ani sekundu bojovať za slobodu a prebudenie niektorých Slovákov," vyhlásil a poďakoval za hrdinstvo "našich 35 priateľských národov".

Vzdal tiež úctu Gustávovi Husákovi, pripomenul jeho životný príbeh. Považuje ho za výnimočného človeka, plného odhodlania. "Na jeho životnom príbehu sa učme, pozorujme, aké vrtkavé sú medziľudské vzťahy," uviedol Danko. Predseda parlamentu pripomína, že svet nie je čiernobiely a že je plný kompromisov.

20190828_snp_neznamy_vojak08643050.jpg
20190828_snp_neznamy_vojak08643050.jpg Foto: TASR/Dušan Hein
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce