31. 08. 2019 16:21 | VYSOKÉ TATRY/TASR

Turista skončil po 120-metrovom páde v Tatrách v bezvedomí

Viditeľne si poranil hlavu a krk.

Záchrana zraneného turistu.
Záchrana zraneného turistu. Foto: TV Markíza

O pomoc približne po 120-metrovom páde muža vo Vysokých Tatrách boli v sobotu okolo poludnia požiadaní horskí záchranári. Ako informuje Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke, zásah vykonala samostatne Vrtuľníková záchranná zdravotná služba (VZZS) z Popradu.

„Na tiesňovú linku HZS 18300 bol nahlásený pád muža skalným terénom z turisticky značeného chodníka pod Poľským hrebeňom na strane Velickej doliny, po ktorom zostal ležať v bezvedomí s viditeľnými poraneniami v oblasti krku a hlavy. Záchranári HZS okamžite požiadali o súčinnosť VZZS z Popradu," spresňujú horskí záchranári.

Záchrannú akciu si pozrite v reportáži Jána Tribulu:

 

Zásah aj pod Rysmi

O pomoc boli požiadaní aj pre 48-ročného turistu, ktorý v oblasti Rysov spadol na turistickom chodníku a spôsobil si poranenie hrudníka a odreniny viacerých častí tela. Ešte v sprievode kamarátov zostúpil na Popradské pleso, kde počkal na pomoc. „Záchranári HZS ho po príchode na miesto vyšetrili, poskytli mu neodkladnú zdravotnícku pomoc a následne ho terénnym automobilom transportovali na zastávku Popradské pleso," dodáva HZS s tým, že do opatery si ho následne prevzala posádka rýchlej zdravotnej pomoci, s ktorou pokračoval do nemocnice.

Na obťažnej ferrate v Kremnických vrchoch sa muž vysilil a spadol

na pomoc k 34-ročnému mužovi, ktorý sa nachádzal na ferrate v Kremnických vrchoch. V ceste nazvanej Výzva, ktorá svojou obťažnosťou patrí k najťažším doteraz vybudovaným na Slovensku, sa vysilil 34-ročný muž a spadol.

"Našťastie bol vybavený ferratovým istiacim setom s tlmičom pádov a prilbou. Pri páde sa doudieral a utrpel tržnú ranu," uvádza HZS.

Záchranári po príchode na miesto Slovákovi pomohli a zostupovou trasou ho sprevádzali k terénnemu vozidlu. Transportovali ho k stanici HZS, odkiaľ po ošetrení pokračoval na vlastnú žiadosť v sprievode známych.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce