01. 09. 2019 11:20 , článok bol aktualizovaný 01. 09. 2019 19:04 | BRATISLAVA/TASR

DOD v parlamente: Na novom stožiari vztýčili slovenskú vlajku

Prišlo množstvo návštevníkov.

Vlajka na stožiari pred parlamentom.
Vlajka na stožiari pred parlamentom. Foto: TASR
Deň otvorených dverí v NR SR.
Deň otvorených dverí v NR SR.
Prvé vztyčovanie vlajky na novom stožiari pred parlamentom.

Priestory Národnej rady (NR) SR počas nedeľňajšieho dňa otvorených dverí (DOD) navštívilo zhruba 10 000 ľudí. Potvrdil to riaditeľ odboru komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR Tomáš Kostelník.

Brány parlamentu, rokovacej sály aj poslaneckých klubov boli pre verejnosť otvorené po celý deň. Poslanci NR SR ocenili predovšetkým komunikáciu s občanmi a voličmi. Tí sa pýtali najmä na témy, ktoré sa dotýkajú ich bežného života. Poslanci sa však nevyhli ani otázkam na stranícku politiku.

Počas dňa bol pre verejnosť pripravený sprievodný program v areáli parlamentu aj Bratislavského hradu. Deti najviac zaujímali vojaci a policajti, dynamické aj statické ukážky, ale aj výstavy na hrade.

Na poludnie slávnostne vztýčili štátnu vlajku na stožiar pred budovou parlamentu. Slávnostného aktu sa zúčastnili okrem predsedu NR SR Andreja Danka (SNS) aj bývalí prezidenti Ivan Gašparovič a Rudolf Schuster. Vztýčením vlajky si podľa slov Danka uctili aj pamiatku 75. výročia Slovenského národného povstania, ale aj blížiace sa 30. výročie udalostí z novembra 1989. Pripomenuli si aj Deň Ústavy SR.

 

Ľudia sa poslancov počas nedeľňajšieho Dňa otvorených dverí (DOD) v Národnej rade (NR) SR pýtali najmä na témy, ktoré sa ich dotýkajú v bežnom živote. Politici diskusiu vítajú, prekvapila ich najmä účasť a záujem občanov.

"To najdôležitejšie je diskusia s ľuďmi. Na rozdiel od klasických politických diskusií, tieto diskusie s občanmi sú o vecných problémoch, o tom, čo ich naozaj trápi," skonštatoval poslanec za Smer-SD Erik Tomáš. Priblížil, že otázky občanov, sa týkali predovšetkým ich bežného života a tém, ktoré sa ich priamo dotýkajú.

Deň otvorených dverí v NR SR.
Deň otvorených dverí v NR SR. Foto: TV Markíza
 

Predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák dodal, že aj ľudia majú takto možnosť stretnúť politikov. Obe strany si podľa jeho slov môžu vypočuť, čo si o niektorých veciach myslia. "Ten reálny kontakt je veľmi dôležitý," povedal. Účasť na DOD vníma pozitívne, potešil ho aj počet návštevníkov v klube SNS.

DOD v parlamente považuje predseda Mosta-Híd Béla Bugár za "trochu zbytočný". "Myslím si, že NR SR musí byť otvorená vždy pre občanov," zdôraznil. Poukázal na to, že mnoho ľudí čaká pred parlamentom v rade a nemusia sa stihnúť dostať dnu. Lepšie by podľa jeho slov bolo robiť to tak, ako sa to robí počas schôdzí, teda formou pravidelných organizovaných skupín.

Progam pre návštevníkov

 Pre návštevníkov však aj v klube Mosta-Híd pripravili program. Bugár zdôraznil, že v prvom rade ponúkajú informácie, týkajú sa podľa jeho slov aj návrhov zákonov z dielne Mosta-Híd. Prekvapila ho napríklad podpora zo strany návštevníkov, a to aj vzhľadom na výsledky predvolebných prieskumov.

DOD v parlamente a diskusiu s návštevníkmi uvítali aj opozičné poslanecké kluby. "Ľudia môžu pocítiť blízkosť práce poslanca, môžu sa pýtať niekedy aj ťažké otázky a tak to má byť. Poslanec musí vedieť odpovedať svojim voličom," povedal v súvislosti s DOD predseda poslaneckého klubu OĽaNO Eduard Heger, otázky ho podľa jeho slov neprekvapili.

"Ľudia majú možnosť spoznať sa s poslancami v nepracovný deň a popýtať sa ich na všetko možné," skonštatoval poslanec za SaS Jozef Rajtár s tým, že aj názory občanov sú podnetné a vždy sa z ich pohľadu na vec dá niečo naučiť. Podľa jeho slov ho prekvapil záujem ľudí o parlament a poslancov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce