02. 09. 2019 17:05 | PRIEVIDZA/TV Markíza

Mužovi hrozí pre zberateľské hobby väzenie, v byte mu našli mince a historické predmety

Keby bol poklad našiel náhodne a odovzdal by ho, dostal by nálezné.

Nájdené historické mince vo Vladimírovom byte.
Nájdené historické mince vo Vladimírovom byte. Foto: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Jeho vášňou bolo hľadať a zbierať historické predmety. Teraz mu za to hrozí väzenie. Vladimír (38) sa vyhováral a policajtom tvrdil, že s nálezmi nechcel obchodovať. Teraz má na krku obvinenie bude čakať na súd. Zisťovali sme ako je to u nás s hľadaním pokladov.

„Nadšený hľadač a zberateľ starých predmetov mal uviesť, že s predmetmi ktoré našiel neobchodoval a mal ich len pre svoju potrebu," povedal nám trenčiansky krajský hovorca Pavol.

Historické predmety našiel pomocou detektor kovov na poli pri Prievidzi. Znalci preskúmali 577 predmetov, ktorých hodnotu odhadli na 2 400 eur.

Používať detektor kovov pri hľadaní pokladov či zabudnutej histórie ukrytej v zemi je trestné.

Dôvody nám vysvetlila archeologička Dominika Andreánska. „Detektoristi svojim konaním spôsobujú podstate vykrádajú naše spoločné dedičstvo. Zatiaľ čo archeológ získava poznatky pre nás všetkých tak detektorista si ich necháva pre seba," konštatovala.

To, že obvinený muž hľadal v okolí Prievidze ju vôbec neprekvapuje. Podľa archeologičky Hornonitrianska kotlina, ako uzatvorená oblasť obkolesená vrchmi, bola zaujímavá pre človeka už od praveku. Tvrdí, že aj v dnešnej dobe je mnoho archeologického bohatstva ešte stále pod zemou a čakajú na odborné vyzdvihnutie.

Nájsť poklad trestné nie je, ale musí to byť náhodné. Napríklad ako u rodiny z južného Slovenska. Na pozemku kopali jamu pre bazén a našli 300- ročné mince. Odovzdali ich.

„Poctivý nálezca, ktorý archeologický nález ohlási, má nárok na nálezné. A to vo výške až 100 percent z jeho hodnoty," tvrdí Andreánska.

Tak to bolo aj v prípade mincí z juhu Slovenska, ich hodnota je niekoľko desiatok tisíc eur.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce