04. 09. 2019 14:30 | BRATISLAVA/zg

Prezidentka udelila prvú milosť vo funkcii

Dostal ju otec ťažko chorých synov.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: TASR

Zuzana Čaputová podmienečne udelila v stredu (4. 9.) milosť 48-ročnému mužovi, ktorého dvaja synovia sú vážne chorí. Je to jej prvá milosť vo funkcii prezidentky.

J. P. právoplatne odsúdili za spáchanie trestného činu úverového podvodu na dvojročný trest, ktorého výkon bol podmienečne odložený so skúšobnou dobou v trvaní štyri roky.

Súd odsúdeného zároveň zaviazal v skúšobnej dobe nahradiť podľa svojich síl spôsobenú škodu, čo však, vzhľadom na zlú finančnú situáciu, neurobil. Súd preto nariadil výkon trestu, ktorý odsúdený nastúpil vlani 3. septembra. Doterajší výkon jeho trestu hodnotia kladne.

Prečo otec štyroch detí sedel

Odsúdený si zobral pod nátlakom iných osôb, ktoré poznali jeho zlé finančné pomery, ešte v roku 2005 úver v banke a prestal ho splácať. Trestné oznámenie na odsúdeného podali až po siedmich rokoch od spáchania skutku. V súčasnosti nie je trestne stíhaný a od právoplatného odsúdenia v tejto veci sa nedopustil inej trestnej činnosti.

Odsúdený J. P. je otcom štyroch detí, pričom dvaja synovia vo veku 14 a 20 rokov sú zdravotne ťažko postihnutí a trpia vážnymi psychiatrickými diagnózami. Vyžadujú si celodennú starostlivosť manželky odsúdeného, ktorá sa sama lieči na mnohé ochorenia.

Situácia v tejto rodine sa javí ako kritická. Odsúdený bol živiteľom rodiny, ktorá je v súčasnosti odkázaná na pomoc príbuzných, školy, miestneho úradu i mimovládnej organizácie, informovala Henrieta Hajtová z tlačového oddelenia prezidentskej kancelárie.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce