04. 09. 2019 15:34 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Nákup učebníc prvouky pre druhákov sa komplikuje. Úrad zrušil tender ministerstva

V súťaži obstáli tri vydavateľstvá. Výsledky tendra však namietal neúspešný uchádzač.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Nákup učebníc prvouky pre druhákov sa komplikuje. Úrad pre verejné obstarávanie zrušil tender ministerstva školstva. Problémom je postup, akým rezort vyberal dodávateľov. 

V súťaži obstáli tri vydavateľstvá. Výsledky tendra však namietal neúspešný uchádzač. Úrad pre verejné obstarávanie najskôr jeho argumenty zmietol zo stola. Firma sa však opäť odvolala a Rada úradu po preskúmaní obstarávania definitívne rozhodla. Tender ministerstva školstva sa ruší. 

Rezort si podľa rady úradu môže nastaviť kritériá súťaže, no skúmaním zistila, že nenaplnili deklarovaný cieľ obstarávania. Teda otvoriť trh s učebnicami, aby prvouku ponúklo čo najviac vydavateľstiev. Ministerstvo chcelo s nimi podpísať rámcovu zmluvu a školám by dodalo bezplatne vybranú prvouku.

Dnes si školy môžu slobodne vyberať zo štyroch učebníc. Takto nastavenou súťažou zo súčasných štyroch vydavateľov splnili kritérium traja uchádzači, pričom jeden z nich len so zredukovaným počtom strán učebnice, teda nie s takou verziou, akú školy dnes používajú.

Prvouka má dnes spolu s učebnicami angličtiny výnimku. Ministerstvo školstva posiela školám dotáciu na knihy podľa počtu žiakov a školy ich nakupujú podľa vlastného výberu. Ročne ide zhruba o 60-tisíc kusov. Teraz to chcel rezort urobiť cez verejné obstarávanie.

Rovnakým spôsobom ministerstvo nakupuje aj učebnice geografie a matematiky pre druhý stupeň základnej školy. O zákazkách na matematiku a geografiu tiež rozhoduje Úrad pre verejné obstarávanie.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce